Türkiye'de Cumhuriyet Dönemi köy politikaları (1950-2000)
Village policies in Turkish Republic Era (1950-2000)
- Tez No: 128136
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN TOPRAK KARAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 549
Özet
ÖZET Bu çalışmada; Türkiye'de Cumhuriyet döneminde tasarlanan ve uygulanan köy/kır politikalarıyla, bu politikaların köye etkileri incelenmiş, elde edilen bilgiler değerlendirilmiş ve çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Köy, temelde tarım toplumu özelliklerini koruyarak gelişmiştir. Sanayi döneminde farklı ihtiyaçların ortaya çıkması nedeniyle bu temel özellik değişiklik göstermeye başlamıştır. Türkiye'de Cumhuriyet dönemi köy yapılanmasında; devralınan toplumun özellikleri kadar, kurulan yeni devletin hukuki düzenlemelerinin de etkisi vardır. Cumhuriyet dönemi köy yapılanması tarım toplumu özellikleri temelinde gelişme göstermiştir. Türkiye'de Cumhuriyet dönemi politikalarının iki temel aşamadan geçtiği kabul edilir. Birinci aşama, Cumhuriyetin kuruluşundan 1950'ye kadar olan tarım aşaması, ikincisi ise, 1950-2000 arası kısmen sanayileşme aşamasıdır. Cumhuriyet döneminde, köye yönelik çalışmalarla belirli gelişmeler sağlanmıştır. Buna göre; İlk dönemde, Köy Kanunu çıkarılmış, toprak-tarım, vergi, eğitim, sağlık gibi köye yönelik çalışmaların sosyal ve ekonomik temelleri hazırlanmıştır. Dönemin kıt imkanları, altyapı eksiklikleri, merkezi noktalara ağırlık verilmesi gereği vb. öncelikler nedeniyle köy yönünde yeterince kullanılamamıştır. 1950-2000 arasını kapsayan ikinci dönemde; dıştan alınan kredilerle ağırlıklı olarak sanayi merkezleri desteklenmiş ve kentleşme yatırımlarına öncelik verilmiştir. Bununla beraber, köylerde; yol ve su gibi öncelikli altyapı çalışmaları başlamış ve zaman içerisinde ilerlemeler kaydedilmiştir.Bu dönemde, köy sorunlarının çözümü yönünde; eğitim, sağlık, elektrik, haberleşme gibi altyapı çalışmaları artmıştır. Buna ek olarak, köyün sosyal ve ekonomik yönden gelişimini sağlama yönünde; yönetim ve sosyo ekonomik örgütlenme, köy kalkınması, toprak reformu, köyün yeninden yapılanması çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalar, tarım döneminin yöntem, teknik ve örgütlenişini içerdiğinden, gelişen sanayi dönemi köy sorunlarını çözmede yeterli olamamıştır, özellikle; eğitim, sağlık, yol, su, elektrik, haberleşme, toprak ve tarım reformu, hukuk reformu, gelir yetersizliği gibi bazı temel sosyal ve altyapı hizmetlerinde yeni döneme uygun çözümler üretilemediğinden köyde yeni sosyal ve ekonomik sorunlar ortaya çıkmıştır. Köyde ortaya çıkan farklı ve yeni sorunlar, köy içinde yeterince çözülemeyince,“göç”çözüm olarak kabul edilmiş ve köyden kente büyük göç dalgası başlamıştır. Köyde istihdam edilemeyen ve sanayileşme için gerekli olan emek gereksinimlerine göçle geçici de olsa çözüm bulunmuştur. Bütün bu gelişmelerin sonunda köyler önemli ölçüde boşalmıştır. Kentlerde ise; iş, altyapı, çevre vb. sorunları çoğalmıştır. Buna bağlı olarak köylülerin köyde kalma eğilimleri artmıştır. Günümüzde, köylerde yeni teknik ve yöntemlerle altyapı ve çalışma imkanlarının oluşturulabileceği döneme girilmiştir. Köy nüfusunun yerinde istihdamı konusu önceki dönemlerden daha etkili bir şekilde gündeme gelmiştir. Bu yeni dönemde, teknolojik, ekonomik ve sosyal gelişmelerle, yeni hukuk ve hizmet yapılanmasının birlikte çözümlenmesi gerekmektedir. Bu, bilimin yol göstericiliğinde çoğulcu, demokratik ve rekabeti esas alan bir yapılanmayla oluşturulmuş model çalışmalarla sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Village Policies in Turkish Republic Era: 1950-2000 ABSTRACT In this thesis, the village/countryside policies planned and applied in the Turkish Republic era and their influences on villages are studied. The information gathered is evaluated and the solutions for the village problems are proposed. Villages developed mainly keeping the features of agricultural societies. The features started to change because different needs arose in the industrial era. There was the effect of the legislative structure of the new state on the structuring of villages in the Republic era in Turkey, besides the effect of the traditional properties of the society. The structuring of villages in the Republic era developed on the basis of the features of agricultural societies. It is assumed that the Republic policies for villages have two main stages. The first stage is the agricultural stage starting from the foundation of the Republic to 1950, and the second is the partial industrialization stage from 1950 to 2000. Some improvements were achieved by the works for villages in the Republic era. The legislation for villages was made at the first stage and the social and economic foundations of works for villages such as land, agriculture, tax, education, and health were prepared. The limited possibilities could not be used for villages at this stage sufficiently, because the priorities were given to central needs such as the infrastructure. At the second stage from 1950 to 2000, industrial centers were supported by getting credits from foreign countries mostly and the priority was given to the investments for urbanization. Also, the infrastructure works for villages such as transportation and watering were started and some developments were achieved in time.New social and economical problems arose in villages because solutions could not be produced for the social and infrastructure needs in the new era, particularly for education, health, transportation, watering, electricity, communication; land, agricultural and legislative reforms, insufficient income. Migration from villages to cities was assumed as a solution because the new and different problems arisen in villages could not be solved in place, and a large migration activity started. A temporary solution for labor needs of the industrialization in cities and the unemployment problem in villages was found by the migration. Thus, the village population decreased in a large scale. However, problems such as employment, infrastructure, environment increased in cities. Related to this, the tendency of villagers to stay in villages increased. Today, a new era started in which new possibilities for employment and infrastructure in villages can be created by new techniques and methods. The subject of the employment of the village population in its place is in the agenda today. It is needed to establish technologic, economic and social structures together with new legislative and service structures in villages. This can be achieved by model works under the guidance of the science in a plural, democratic, and competitive system.