Avrupa Birliği sürecinde sivil toplumun yeri ve önemi
The Place and significance of civil society within the European Union process
  1. Tez No: 128138
  2. Yazar: NEVZAT AK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Avrupa Birliği' nin belirleyici siyasi çerçevesini teşkil eden Avrupa bütünleşmesi süreci, devletlerarası bir mekanizma içinde yürütülmekle birlikte, esasen Avrupa toplumlarının ve yurttaşlarının oluşturacağı bir ortak değerler ve çıkarlar alanının inşasını öngörmektedir. Bu temel nihai amacın gerçekleşebilmesi için toplumların ve yurttaşların, bu sürece azami ölçüde katılımı gerekmektedir. Avrupa bütünleşmesi süreci, sadece devletlerin yukarıda yaptıkları bir kurumsal bütünleşme değil, toplumun her düzeyinin kendi karşılığıyla yoğun bir ilişkiye geçmesini gerektiren bir bütünleşme sürecidir. Bu nedenle Avrupa Birliği, Avrupa bütünleşmesinin sivil toplumun katılımı olmadan gerçekleşemeyeceğini düşünmekte ve sivil topluma bu süreçte çok büyük önem ve destek vermektedir. Avrupa Birliği ile bütünleşme sürecinde olan Türkiye'de de, sivil toplumun bu sürece katılımı son derece önemli ve gereklidir. Çünkü Avrupa Birliği' nin nihai hedefi olan Avrupa bütünleşmesinin temel unsurlarından biri demokratik katılımcılıktır. Bu unsur Türkiye tarafından iyi bir şekilde irdelenmeli ve Avrupa Birliği' ne uyum sürecinde Türkiye'deki sivil toplumun, sivil toplum kuruluşlarının ve yurttaş girişimlerinin bir aktör olarak yer almasına dönük çabalar yoğunlaştırmalıdır. Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilişkilerinde günümüze kadar geçen kırk yıllık süreç içerisinde, Avrupa Birliği ile bütünleşme çabaları hep resmi çevrelerle sınırlı kalmış ve bu sürece sivil toplumun katılımı söz konusu olmamıştır. Türkiye'de bu süreç, ancak sivil toplumun da katılımıyla gerçek anlamına bürünebilecektir. Bu süreçte, sivil toplumun Avrupa Birliği konusunu her alanda sahiplenmesi, hükümete destek vermesi, Avrupa Birliği'nin bizden istemiş olduğu reform ve yeniliklerin gerçekleştirilmesi ve uygulanması için hükümete baskı yapması gerekmektedir. Ayrıca sivil toplum kuruluşları gerek Türkiye'de, gerekse de Avrupa Birliği ülkeleri ve kurumlarında yapacağı çalışma ve etkinliklerle Avrupa Birliği'ne tam üyeliğin gerçekleşmesine katkıda bulunması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT European Integration Process that constitutes the characteristic political framework of the European Union, projects fundamentally the construction of common values and benefits field European societies and compatriots will form besides being carried out in the interstate mechanism. For being able to realize this basic final goal, the participation of the societies and compatriots is needed at the greatest level during this time. European Integration Process is not only an institutional integration the states do above, it is an integration process that entails each level of the society to make an intensive contact with the opposite of themselves. For this reason, European Union thinks that European Integration cannot be realized without the participation of civil society and at this process much considers and supports the civil society. Also, in Turkey which is in the integration process with the European Union, the participation of the civil society into this process is extremely important and necessary. Because, one of the basic elements of the European Integration which is the last goal of European Union, is democratic participation. This element should be investigated well by Turkey and at the adaptation process to the European Union, the efforts aimed at taking part of the civil society in Turkey, civil society institutions and compatriot attempts as an actor should be intensified. In the forty-year process passed till today in the relationships of Turkey with the European Union, integration efforts with the European Union is always restricted with official surroundings and the participation of the civil society into this process isn't discussed. This process in Turkey can merely gain its real meaning with even the participation of the civil society. At this process, for the civil society to be the owner of European Union subject in each field, supporting the government, realization and application of reform and newness European Union wants from us, putting pressure on the government, and with the work and activities that will be done in either Turkey or European Union countries, the contribution to the realization of complete membership into the European Union is needed. VI