Materyal aktarma sistemlerinin optimizasyonu
Optimization of material handling systems
- Tez No: 128174
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİNAZ GÜMÜŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Materyal aktarma; doğru malzemenin, doğru zamanda, doğru yerde, doğru aralıkta, doğru koşullarda, uygun maliyetle, doğru miktarda taşınmasını sağlamak için kullanılan en doğru yöntemi ifade etmektedir. Literatürde sıkça karşılaşıldığı üzere, materyal aktarımı ürünün maliyetini arttırırken, değerine herhangi bir katkıda bulunmamaktadır. Malzemenin taşınması pahalı bir iştir. Malzeme taşımanın maliyeti tam olarak ölçülememesine rağmen, işletme maliyetleri içerisinde önemli bir paya sahip olduğu genellikle kabul görmektedir. Tesis tipine bağlı olarak toplam maliyetlerin %10 ile %80'ini oluşturmaktadır. Materyal aktarımı, doğru biçimde yapılırsa, firmanın karını arttırması için önemli bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyel düşünülerek bir benzetim çalışması yapılmış ve veriler benzetim programına aktarılmıştır. Benzetim programından çıkan sonuçlara göre materyal aktarma için kullanılan arabaların sayısı ve bu taşıma işlemlerini etkileyebileceği düşünülen diğer bazı değişkenler üzerinde oynanarak benzetim farklı değerlerle çalıştırılmış ve sonuçlan incelenmiştir. Materyal aktarma sistemlerinden bağımsız düşünülmesi mümkün olmayan işyeri düzeni de göz önüne alınmış ve işyeri düzeni üzerinde bir takım oynamalar yaparak değişiklikler değerlendirilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Material handling uses the right method to provide the right amount of the right material at the right place, at the right time, in the right sequence, in the right position, in the right condition, and at the right cost. It is often stated that material handling only contributes to the cost of producing a product, rather than contributing to the value of a product. Although it is difficult to measure the cost of material handling exactly, it is generally agreed that it represents a significant portion of the cost of doing business. Depending on the type of facility, estimates ranging from 10 to 80% of the total cost have been made. Material handling, if done properly, have a significant potential to add profits to a firm. By thinkig this potential, a simulation working has been made, and data has been transferred to the simulation program. Simulation was run by altering variables transporter units used for material handling and affecting these handling operations in according to the outcomes from simulation program and has been evaluated results. Layout, which is impossible to think without material handling systems, has been taken into consideration and has been evaluated changes on layout by altering data. VII