İstatistiksel problem çözme araçlarının tekstil ve konfeksiyon endüstrilerinde uygulanması
Stabilization of statistical problem solving tools in textisle apperol monufeoturing industries
  1. Tez No: 128175
  2. Yazar: UĞUR EKİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET İstatistiksel problem çözme araçları olarak tanımladığımız yedi araç ve yeni yedi araç işletmenin her fonksiyonunda ortaya çıkan çeşitli konulardaki problemlerin çözümünde çeşitli seviyelerdeki çalışanlar tarafından kullanılabilecek etkin kalite kontrol silahlarıdır. Bu araçların kullanımı sadece problemlerin çözümüne ulaşmayı sağlamaz aynı zamanda yürütülen faaliyetler ile takım çalışmasını güçlendirme, iş motivasyonunu arttırma, iletişimi kolaylaştırma gibi fonksiyonlara da sahiptir. Bu çalışmanın giriş bölümünde istatistiksel problem çözme süreci ve araçları ile ilgili genel bilgi verilmiştir. Problem çözme sürecinin safhaları, problem çözme araçlarının kısa tanımlan ve bu araçların tarih içinde gelişimi ilk bölümün konulan arasında yer almaktadır. Birinci bölümde yedi araca art teorik bilgiler sunulmuş ve bu teorik bilgileri destekleyici nitelikte örnekler verilmiştir. İkinci bölümde ise özellikle toplam kalite kontrol amaçlı olarak daha üst yönetim seviyelerinin kullanımına yatkın bir şekilde geliştirilmiş yedi yeni araç hakkında benzer bilgiler yer almaktadır. Üçüncü bölüm olan uygulama bölümünde ise istatistiksel problem araçlarının konfeksiyon işletmelerindeki çeşitli problemlere çözüm bulmak amacı ile nasıl kullanılabileceğine dair çeşitli örnekler verilmiştir. Bu bölümde verilen örnekler özellikle işletmelerin iki ana fonksiyonu olan üretim ve işletme fonksiyonlarına yönelik, günlük olarak konfeksiyon işletmelerinin sık sık karşılaştıkları olaylar arasından seçilmiş, karşılaşılan problemlere ikinci ve üçüncü bölümlerde sunulan araçlarla çözümler aranmıştır. Sonuç bölümünde ise konu ile varılan sonuç belirtilmiş ve bu sonuç ışığında çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Statistical problem solving tools are effective quality control tools which can be utilized in every function of business by the employees of various levels for solving various kinds of problems. By utilization of these tools not only solutions for problems can be achieved but also by the means of ongoing activities these tools have functions like to strengthen team work, to increase the motivation for work, to ease the communication processes. In the introductory section of this thesis information about problem solving process and tools is given. Steps in problem solving process, brief definitions and explanations about problem solving tools, the development of these tools are the subject of introductory section. In the first section theorical information about seven tools is given, in addition some samples depending on theorical knowledge are presented. In the second section same kind of information about seven new tools which were developed particularly for the use of higher management levels is given. In the third section which includes the applications there have been given samples of how the problem solving tools can be utilized in apparel manufacturing industry. The samples given in this section are selected from the daily problems of apparel manufacturing industry which are particularly about two essential function of businesses; production and marketing and solutions to these problems are searched by the help of the tools presented in the first and second sections. In the last section the conclusion is developed and some suggestions are presented. VI