Betonarme yapı elemanlarının FRP malzemelerle onarım ve güçlendirilmesi
Repair and strengthening of reinforced concrete structures with FRP materials
- Tez No: 128216
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu çalışmada Betonarme Yapı elemanlarının FRP (Fiber Reinforced Polimer), komposit, malzemelerle onarım ve güçlendirilmesi incelenmiştir. Konu ile ilgili Türkiye'de ve Dünya' da yapılmış olan çalışmalar araştırılmış ve şu anda Türkiye'de mevcut olan FRP malzemelerle deneysel çalışma yapılmıştır. Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı Mekaniği Laboratuarında yapılan deneysel çalışmada 4 adet betonarme Kiriş elemanı denenmiştir. Toplam 12 adet hazırlanan numuneler üç gruba ayrılmıştır. Bu çalışma kapsamındaki 1. grup numuneler 4 adet olup minimum donatıya sahiptir (Çift donatılı kiriş modeli). Numunelerin ikisinde güçlendirme, diğer ikisinde ise onarım yapılmıştır. Deneyler için yük-deplasman grafikleri elde edilmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bu çalışma sonucunda FRP, komposit, malzemelerle yapılan onarım ve güçlendirmenin, betonarme elemanının taşıma gücünü önemli ölçüde artırdığı görülmüştür. Nihat ÇETİNKAYA
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, behavior of Reinforced Concrete beams repaired and strengthened with FRP (Fibre Reinforced Polimer) sheets are investigated. Studies related with the subject are searched and then an experimental study using an available FRP material, Carbon Fiber Reinforced Polimer (CFRP) plates and CFRP Wrap, has been done. Four Reinforced concrete beams are tested in the Structural Mechanics Laboratory of Pamukkale University-Faculty of Engineering-Civil Engineering Department. Two of the beams are strengthened and the other two beams are repaired and strengthened with FPP sheets, and tested. As a result of this study, it is seen that repair and strengthening of reinforced Concrete beams with FRP sheets can increase the strength of the beams considerably. Nihat ÇETİNKAYA