Kablo sarma makinesi otomasyonu tasarımı
Design of cable winding machine's automation
  1. Tez No: 128218
  2. Yazar: TOLGA OZANSOY
  3. Danışmanlar: DR. ALİ RIZA TARAKCILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bir kablo sanın makinesine ait otomasyon sistemi ele alınmıştır. Pek çok kablo sarım makinesi ekonomikliğini kaybettiği için kullanılamamaktadır. Geliştirilen sistem ile bunlar tekrar etkin olarak kullanılabileceklerdir. Günümüz teknoloji çağında, mekanik ve elektronik kontrol sistemlerinin bir arada yer aldığı mekatronik sistemler yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu prensipten hareket ederek kablo sarım makinesi için birkaç proje geliştirilmiş ve tartışılmıştır. En uygun olanı projelendirilerek tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, an automation system for a cable winding machine is considered. Most of the cable winding machines are not in use due to their non-economic usage. Using the developed system, they can be used efficiently. In today's technologic age, the mechatronic systems, mechanic plus electronic control systems, are very popular. Using this idea, a few projects are proposed and discussed for the cable winding machine. The most appropriate one is developed and designed.