Sanayide enerji yönetimi
Energy management of industry
  1. Tez No: 128219
  2. Yazar: TOLGA TANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
V ÖZET Enerji; hareket etme kabiliyetinin yanında iş yapabilme şeklinde tanımlanabilir. Enerjinin faydalı bir şekilde kullanılması en önemli amaçtır. Bu amaç doğrultusunda belirli bir periyotta mümkün olan en iyi verimlilikte bir enerji programı düzenlenmeli ve uygulanmalıdır. Enerji yönetimi ile, enerjinin daha az tüketilmesi, enerjinin yüksek verimlilik ile kullanılması, kojenerasyon sistemlerinin ve verimi arttırıcı yatırımların yapılması hedeflenmektedir. Bu çalışmada, sanayide değişik iki sektör için enerji yönetimi uygulandı. Bu araştırmadan, bu iki sektörde enerji yönetiminin uygulanmadığı görülebilir. Eğer enerji yönetim programı daha iyi uygulanırsa, bu da enerjinin tasarruf edilebileceği ve verimli kullanılabileceği anlamım taşır. Eğer enerji yönetim programı verimli uygulanırsa, enerjiden tasarruf edildiğini ve enerjinin verimli olarak nasıl kullanıldığını gösterir. Tolga TANER
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Energy can be defined as ability to move and to do work. Efficient use of energy is very important aim. To deal with this aim, for a certain period of time, an energy policy with the best possible efficiency should be arranged and applied. With the use of energy management, less energy consumption with high efficiency, application of cogeneration systems and other investments to increase efficiency is planned to achieve. In this study, energy management has been applied to two different sectors of industry. It can be seen from this research that in these two sectors, energy management has not been applied. If energy management programme can be applied with better way that means, energy can be saved and used efficiently. Tolga TANER