Liman yapımında kullanılan kazı dolgu ve yapım teknikleri, kullanılan iş makineleri ve hesap yöntemleri
Excavation, filling and construction techniques, the work machines and calculation techniques used in seaport construction
  1. Tez No: 128225
  2. Yazar: ABİDİN DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ALYANAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde, deniz yolu ile ulaşım en ekonomik ve imkanları geniş bir ulaşım türüdür. Deniz yoluyla ulaşman sağlanabilmesi için limanların gerekliliği açıktır. Ülkemizde liman inşaatında yeni teknikler gelişmekte olup; Ön çalışmaları, proje aşaması ve uygulamasıyla, inşaat mühendisliğinin tüm dallarını kapsamaktadır. Liman proje ve inşaatlarında Geoteknik Mühendisliği kapsamında yapılması gereken birçok iş vardır. Bunlardan önemli görülenleri hazırlanan çalışmada verilmiştir. Tez kapsamında, geoteknik mühendisinin, hangi ana konular üzerinde çalışacağı, ülkemizdeki limanlarda ne tür çalışmalar yapıldığı konularında bir fikir edinileceği umut edilmektedir. Ülkemizde kıyı ve liman mühendisliği konusunda maalesef yeterli Türkçe kaynak bulunmamaktadır, bu nedenle bilgilere ve kaynaklara ulaşmak diğer konulara göre daha zor olmaktadır. Türkçe kaynak eksikliğinin olması bu mühendislik alanında Türkçe terminolojinin yerleşememesine neden olmuştur. Bu çalışmayla bu konudaki kaynak eksikliğinin giderilmesi konusunda küçük bir katkıda bulunmanın yararlı olacağı düşünülmüştür. Abidin DEMİRKIRAN
Özet (Çeviri)
VI ABSRACT Marine transportation is the most economic type of transportation having wide possibilities in our country which is surrounded with seas on three sides. The necessity of ports is clear for providing marine transportation. In our country new techniques are developing for port construction and covers all of the branches of civil engineering with pre studies, project phase and application. In the project and construction of ports there are many works to be done in the scope of Geotechnical Engineering. The important ones are presented in this study. In the scope of the thesis, it is hoped to have idea on what subjects a geotechnical engineer will study and what types of studies wil be made in the ports of our country. Unfortunately there is not enough references in Turkish in our country about the shore and port engineering, because of this it is harder to reach knowledge and sources according to other subjects. The absence of Turkish sources caused Turkish terminology to not to develop in this engineering area. It was thought that it would be good to supply a small contribution about the subject of completing the source absence with this study. Abidin DEMIRKIRAN