Denizli'deki endüstriyel atık sulardaki eser element tayini
Determination of trace elements in wastewater samples collected from the Denizli industrial area
- Tez No: 128247
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ZAFER ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Bu çalışmada; atık su örneklerindeki metal iyonları laboratuvar koşullarında ilk önce kalitatif olarak tespit edildi ve sonra kantitatif olarak Alevli Atomik Absorbsiyon Spektrometresi ile ölçüldü ve görüldü ki bazı metaller eser düzeydedirler. Katı Faz Ekstraksiyonu (SPE), güçlü katyon değiştirici (SCX) kolonu kullanımıyla Cu, Fe, NÎ, Cd, Cr ve Pb elementlerinin SCX ko tonunda tutulan analitler seyreltik HNCte' le geri kazanıldı. Geri kazanılan metal iyonları AAS ile tayin edildi. Çalışmada Cu, Fe, Nİ, Cd, Cr ve Pb' un geri kazanımları üzerinde pH, örnek hacmi ve kullanılan kartuş türü gibi değişkenler optimize edildi. Optimum şartlar atanda geri kazanma değerleri %95' ten daha yüksek bulundu. Optimum şartlar Denizli organize sanayi bölgesinden, Erbakır A.Ş ve Deba firmasının arıtma tesisinden alman baza auk su örneklerinde uygulandı. finKOMAKTA^ON
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this work, firstly, tbe metal ions were detected qualitatively in laboratory conditions and then they were detected quantitatively by Atomic Absorption Spectrometry (AAS). It was seen mat some of the metal ions were at trace level So, a method for preconcentration of Cu, Fe, Ni, Pb, Cr and Cd was proposed using an Solid Phase Extraction (SPE) method column with an SCX column. The effluent on the SCX column was recovered with dilute HNO3. The metal ions in the effluent were determined by Atomic Absolution Spectrometry (AAS). The method was optimized for effect with regard to pH, sample volume and the sort of column to give maximum recoveries of Cu, Fe, Ni, Cd, Cr and Pb. The recoveries under the optimum working conditions were higher man %95. The optimized method was applied to the analysis of some waste water samples collected from the Denizli Industrial. Area Water Treatment Centre, the waste water treatment company Erbakrr and Deba.