Design, construction and performance analysis of a rotary type regenerative heat exchanger
- Tez No: 12826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL YAMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, döner tip regeneratif ısı değiştirgecinin çalışmasını tayin etmek ve etkenliğini bulmak için, bir döner tip rejeneratif ısı değiştirgecinin tasarımı, yapımı ve deneysel çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Döner tip rejeneratif ısı değiştirgecinin matris malzemesi olarak, (0.35 mm'lik galvanizli saç ve 0.40 mm'lik alüminyum saçı) ısıl özellikleri birbirinden tamamen farklı olan iki malzeme kullanılmıştır. Döner rejeneratifin etkenliğine etki eden çeşitli tasarım parametreleri araştırılmıştır. Bu parametreler şunlardır; sıcak ve soğuk -v-havanın debisi, matris malzemesinin ısıl geçirgenliği, dönüş hızı, akışkanların ısı kapasitesi oranı, matris ısı kapasitesi oranı, ısı geçiş yüzey alanı. Deneysel çalışmalar sonucunda, ısı geçiş birim sayısının artmasıyla döner tip rejeneratif ısı değiştirgeç etkenliğinin arttığı görülmüştür. Matris ısı kapasitesi oranı ve dönme hızı gibi, matris ısı geçiş alanı döner tip rejeneratif ısı değiştirgecinin etkenliğini arttırmıştır. Anahtar Kelimeler : Ters akımlı döner rejeneratif ısı değiştirgeci, döner rejeneratör, ısıl depolama tip ısı değiştirgeci, hava ilk ısıtıcıları, ısıl tekerlekler, etkenlik. Bilim Kodu : 625.04.05 -VI-
Özet (Çeviri)
In this study, rotary type regenerative heat exchanger is designed, constructed and tested in order to evaluate its performance and to find its effectiveness. As a matrix material of rotary type regenerative heat exchanger, two different materials (0.35 mm galvanized sheet iron and 0.40 mm aluminum sheet) with considerably different thermal properties are used. The effects of various design parameters on the effectiveness of the rotary regenerator are investigated. These parameters are; mass flow rate -111-of hot and cold air, thermal conductivity of matrix material, rotational speed, heat capacity rate ratio of the fluids, matrix heat capacity rate ratio, heat transfer surface area. Experimental results show that effectiveness of the rotary type regenerative heat exchanger increases with an increase in the number of transfer units. Matrix heat surface area as well as the matrix heat capacity rate ratio and rotational speed increases the effectiveness of the rotary type regenerative heat exchanger. Key words : Counter flow rotary type regenerative heat exchanger, rotary regenerator, thermal storage type heat exchanger, air preheater, thermal wheels, effectiveness. Science code : 625.04.05 ¦IV-