Poli (anilin-ko-haloanilinlerin) kimyasal sentezi ve karakterizasyonu
Chemical synthesis and characterization of poly (aniline-co-haloaniline)
  1. Tez No: 128268
  2. Yazar: SABRİYE PERÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Polianilin, hava ve nem varlığında oldukça kararlı olması ve elektriksel özelliklerinden dolayı şarjlı piller, diyotlar ve transistörler gibi elektronik sistemlerde yaygın kullanım alanı bulan iletken bir polimerdir. Polianilin, (NH4)2S20g, H2O2, Cu(C104), K2Cr207, KIO3, K3[Fe(CN)6] ve Cr(S04)2 gibi çeşitli oksidanlar kullanılarak kimyasal ve elektrokimyasal yöntemle sentezlenebilir. Bu çalışmada, metal içermemesi, organik çözücülerde çözünürlüğünün oldukça yüksek olması ve anilin polimerizasyonunda daha önce kullanılmaması nedeniyle oksidan madde olarak tetrabutilamonyum peroksodisülfat tercih edilerek, anilin ve haloanilinlerin kimyasal yöntemle homo ve kopolimerleri hazırlanmıştır. Sentezlenen oksidan madde, polianilin, polifloroanilin, polikloroanilin, poliiyodoanilin homopolimerleri ile poli (anilin -ko-floroanilin), poli(anilin-ko- kloroanilin), poli(anilin-ko-iyodoanilin) kopolimerleri, elementel analiz, İR ve UV spektrumlan ile karakterize edilmiştir. Çalışmada sentezlenen homo ve kopolimerlerin iletkenlikleri, four-probe metodu ile ölçülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Polianilin, Oksidan, Homopolimer, Kopolimer.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Polyaniline is a conductive polymer which is widely used in electronical systems such as diots, transistors and rechargable battery because of its electrical properties and stability in the presence of air and humidity. Polyaniline can be synthesized both chemicaly and electrochemicaly using various oxidant such as (NH^hSaOg, H2O2, Cu(C104), K2Cr207>KI03, K3[Fe(CN)6] and Cr(S04)2- In this study, tetrabuthylammoniumperoxydisulphate was prefered as an oxidant because it doesn't contain any metal, its solublity in organic solvents is very high and it hasn't been used in the polymerization of aniline. Homo- and copolymer of aniline and haloaniline were synthesized with chemical method using tetrabuthylammoniumperoxydisulphate as oxidant. Oxidant, polyaniline, monopolymer of polyfluoroaniline, polychloroaniline, polyiodoaniline and copolymer of poly(aniline-co-fluoroaniline), poly(aniline-co- chloroaniline), poly(aniline-co-iodoaniline) were characterized using elemental analysis, IR and UV spectra. Conductivities of homo- and copolymers synthesized in this study were measured with four-probe method. KEY WORDS: Polyaniline, Oxidant, Homopolymer, Copolymer.