Sol jel yöntemiyle tio2 kaplanmış paslanmaz çelik elektrotlar üzerindeki poli(Anilin-ko-indol) filminin elektrokimyasal davranışları
Electrochemical behavior of poly(Aniline-co-indole) film on tio2 coated stainless steel electrodes with sol-gel method
- Tez No: 327158
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL YAZICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, paslanmaz çelik elektrot ve sol jel yöntemi ile TiO2 kaplanmış paslanmaz çelik elektrot üzerinde poliindol, polianilin ve indol-anilin kopolimerleri sentezlenmiştir. Kopolimer sentezi, iki farklı monomer oranında ki indol:anilin 1:1 ve 1:9 çözeltilerinde gerçekleştirilmiştir. Polimerlerin sentezi elektrokimyasal yöntem ile gerçekleştirilmiştir. TiO2 sol jel çözeltisi ise titanyum bütoksitin hidrolizi ile hazırlanmıştır. TiO2 elektrot yüzeyine daldırma yöntemi ile kaplanmıştır. Yüzeydeki TiO2 kaplama SEM ve EDX yöntemi ile analiz edilmiştir. Sentezlenen polimerin yapısı FT-IR spektroskopisi, morfolojisi SEM görüntüleri ile incelenmiştir. Ayrıca, poliindolün bağlanma şeklini aydınlatmak için 1H NMR spektroskopisi incelenmiştir. Elektrotların korozyon davranışları elektrokimyasal impedans spektroskopisi yöntemi ve anodik polarizasyon eğrileri ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, polyindole, polyaniline and copolymers of indole-aniline was synthesized on stainless steel electrode and TiO2 coated stainless steel with sol-gel method. Synthesis of the copolymer was achieved in two different monomer solutions, this monomer feed ratio was indole:aniline 1:1 and 1:9. Polymers were synthesized by electrochemical technique. TiO2 sol-gel solution was prepared by hydrolysis of titanium butoxide. TiO2 on the electrode surface was coated by dipping method. TiO2 coating on the surface was analyzed by SEM and EDX method. Structure of polymers was investigated by FT-IR spectroscopy, and morphology of polymers was examined by SEM images. In addition, to elucidate of the shape of polyindol binding was investigated by 1H NMR spectroscopy. Electrochemical corrosion behaviour of the electrodes was investigated by impedance spectroscopy method and anodic polarization curves.