Bazı fiziksel ve kimyasal çevre faktörlerinin balık patojeni bakterilere etkisi
The Effect of physical and chemical factors in fish pathogenic bacteria
  1. Tez No: 128293
  2. Yazar: SEÇİL EKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR DİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Ill ÖZET Bu araştırma ile önemli 3 bakteriyel balık patojeni olan Aeromonas hydrophila Vibrio anguillarium ve Yersinia ruckeri'nin (3 adet) laboratuar koşullarında farklı sıcaklık, pH ve tuzluluklarındaki büyüme değerleri tespit edildi.Bu bakterilerin büyüme değerleri spektrofotometrede 550 nm'de ölçüldü. Y.ruckeri'nin 3 suşu için 6 farklı sıcaklık değerinde (5,10,15,20,25 ve 30°C) 8 güne kadar, 7 farklı pH değerinde (4,5,6,7,8,9,10) ve 6 farklı tuzluluk değerinde (%0.5, 1, 1.5, 2, 2.5 ve 3) ise 10 güne kadar olan büyümeleri 3 tekrarlı olarak ölçüldü. Y.rucker'nin 3 suşunun en iyi büyüdüğü sıcaklık değerlerinin 20 ve 25 °C'ler olduğu belirlendi. Y.ruckeri suşları pH 4-10 aralıklarında büyüyebilmelerine rağmen,pH 7- 8'de optimum büyüme gösterdiği tespit edildi. Yapılan tuzluluk denemelerinde Y.ruckeri suşlarının sadece %3 tuzlulukta büyümediği görüldü.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, the effect of variations in temperature, salinity and pH on the in vitro growth of Aeromonas hydrophila, Vibrio anguillarium ve Yersinia ruckeri strains were examined. Bacterial growth was measured turbidimetrically at 550 nm with a spectrophometer. Absorbance of Y. ruckeri cultures was measured over 8 days (temperature studies) and 10 days (pH and salinity studies). The effect of temperature was evaluated over the range 5-30°C with 3 replicates per temperature. The effect of pH and salinity was evaluated over the range 4-10 and 0.5-3 % respectively with 3 replicates per pH value and salinity. Although all 3 strains grew well over a pH range of 4 to 10, the optimal growth pH range was 7 and 8. Y.ruckeri strains didn't grow at salinity 3%.