Antalya Körfezinde trol balıkçılığı ile yakalanan ekonomik balık türlerinin aylara göre dağılımı
Monthly distribution of economic fish species caught by trawl fishing from Antalya Bay
- Tez No: 128294
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METE KUŞAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Ekim 2000-Nisan 2001 tarihleri arasında yürütülen bu çalışma da Antalya Körfezi'nde trol balıkçılığı ile yakalanan ekonomik balık türlerinin aylara göre dağılımı incelenmiştir ve Antalya Körfezi'nde çalışan 4 trol teknesinden örnek seçilen birinin trol avcılığı ile yakaladığı balıklar değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmede, ekonomik balık türleri ve bunların aylık dağılımları, total boy kompozisyonları tespit edilmiştir. 34 familyaya ait 41 tür avlanmış ve sadece 9 familyaya ait 12 türün ekonomik olduğu bulunmuştur. Bu türler, barbunya (Mullus barbatus), tekir (Mullus surmuletus), paşa barbunyası (Upeneus moluccensis), izmarit (Spicara smaris), berlam (Merluccius merluccius), mercan (Dentex macrophthalmus), kupes (Boops boops), istavrit (Trachurus trachurus), dil (Solea vulgaris), kırlangıç (Trigla lucerna), zurna balığı (Saurida undosquamis), dülger (Zeus faber) yakalanmıştır. Ekonomik türlerin aylık dağılımları incelendiğinde; Ekim, Mart ve Nisan aylarında barbunya, Kasım ve Aralık ayında tekir, Ocak ve Şubat aylarında ise izmarit diğer türlere nazaran yüksek oranlarda avlanmıştır. Total boy kompozisyonları; barbunya ve tekirin 13-14,9 cm, paşa barbunyasının 8-9,9 cm, istavritin 19-20,9 cm, kupezin 16-16,9 cm, kırlangıcın 16-18,9 cm, bakalyaronın 18-20,9 cm, izmaritin 11-11,9 cm, mercanın 14-15,9 cm boy aralığında yoğunluk göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Antalya Körfezi, Dip Trol Balıkçılığı, Ekonomik Balık Türleri, Aylık Dağılım
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It was examined monthly distribution of economic fish species caught by trawl fishing from Antalya Bay and this study carried out between October 2000 and April 2001. The fish caught by a trawl boat chosen as a sample between 4 trawl boat were determined. At result of evaluation, economic fish species and monthly distribution, total lenght composition were examined. 41 species belong to 34 families were caught and only 12 species belong to 9 families were economically found. These species; red mullet (Mullus barbatus), striped mullet (Mullus surmuletus), goldbanded goatfish (Upeneus moluccensis), picarel (Spicara smaris), hake (Merluccius merluccius), striped bream (Dentex macrophthalmus), bogue (Boops boops), horse mackerel (Trachurus trachurus), commen sole (Solea vulgaris), gurnards (Trigla lucerna), brushtooth lizardfish (Saurida undosquamis), John dory (Zeusfaber). When examinated monthly distribution of economic species it was determined that red mullet in October, March, April and striped mullet in November, December and picarel in February were caught at higher ration than other species. Total lenght compositions were found in lenght average 13-14.9 cm of red mullet and striped mullet, 8-9.9 cm goldbanded goatfish, 19-20.9 cm horse mackerel, 16-16.9 cm bogue, 18-20.9 cm hake, 1 1-1 1.9 cm picarel, 14-15.9 cm striped bream. KEY WORDS: Antalya Bay, Bottom Trawl Fishing, Economic Fish Species, Monthly Distribution