Çeşitli maskeleme maddelerinin deri özellikleri üzerine etkisi
The Effect of various masking agents on leather properties
  1. Tez No: 58156
  2. Yazar: FATMA ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. V. KEMAL CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deri ve Kürk Teknolojisi, Leather and Fur Technology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deri Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Araştırmada çeşitli maskeleme maddelerinin deri özellikleri üzerine etkisi ve çevre kirliliği üzerine etkisi deneysel olarak irdelenmiştir. Böyle bir yöntemin geliştirilebilmesi için araştırmada krom komplekslerinin yapısı, olasyon, bazifikasyon, maskeleme gibi bazı faktörlerin tabaklama üzerine olan etkilerinin ve buna göre işlenen derilerin özelliklerinin saptanması amaçlanmıştır. Bu amaçla İran pikle koyun derileri kullanılmıştır. Derilerin hepsi giysilik deri türünde işlenmiştir. Öncelikle %33 bazik krom tuzlan (Tankrom AB ve Tankrom SB) ile çalışılmıştır. Daha sonra beş değişik maskeleme maddesi; sodyumformiyat, sodyumasetat, sodyumsitrat, fitalik asit, sodyumoksalat,%33 bazik krom tuzlarına ilave edilerek çanşılmıştır. Tabaklama işlemi sonunda deriler mamul hale getirilerek E.Ü.Z.F. Deri Teknolojisi laboratuarlarında fiziksel ve kimyasal analizlere alınmıştır. Gerek fiziksel gerek kimyasal analizler sonucunda maskeleme maddelerinin deri özellikerini iyileştirdiği gözlenmiştir. Ayrıca bu maddelerin, atik çözeltide Cr203 miktarım azalttığı için, çevre kirliliğini azaltmada önemli etkileri olduğu saptanmıştır. vn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The effect of various masking agents on leather properties and enviromental pollution have been experimentally investigated. The aim of this study is to determine the effects of the factors such as chromium complex composition, olation, basification and masking on the tanning, and the properties of the leathers processed by the suggusted method. intentionally using pickle sheep skins in Iran. That most of them are tanned for the garment learner production. At first, 33%basic chromium salts were studied (Tankrom AB and Tankrom SB). Then, using 33% basic chromium salts the effect of five masking agents; sodiumformiat, sodiumacetate, sodiumcitrate, phytalic acid, sodiumoxalate were studied. At the end of tanning, the produced leathers have been analysed in chemically and physically in the university of E.Ü. at the laboratory of Leather Tecnological Department. Finally, as a result of the chemical and physical analyses, it has been observed that those masking agents have reformed the leather properties. The masking agents have reduced the value of Cr2Û3 in waste solution. So the environmental pollution have been decreased. vm