Antalya körfezi'nde kırmızı mavi karides Aristeus antennatus (Risso, 1816) ve kırmızı dev karides Aristaeomorpha foliacea (Risso, 1827)'nın biyo-ekolojik özellikleri ve popülasyon parametrelerinin araştırılması
Bioecological characteristics and population parameters of blue and red shrimp Aristeus antennaus (Risso, 1816) and giant red shrimp Aristaeomorpha foliacea (Risso, 1827) in Antalya bay
- Tez No: 831850
- Danışmanlar: PROF. DR. FERAH KOÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın amacı Antalya Körfezi'ndeki Aristeus antennatus ve Aristaeomorpha foliacea türlerinin popülasyonları hakkında bilgi sunmaktır. Örnekler Temmuz 2016 ile Temmuz 2017 arasında aylık olarak ticari balıkçılıktan bağımsız ve Uluslararası Akdeniz dip trol sörveyi (MEDITS) protokolüne uygun olarak yapılan trol sörveyleri ile toplanmıştır. Her iki türün erkek ve dişileri için toplam ağırlık ile karapaks boyu arasındaki ilişki negatif allometrik büyümeyi göstermektedir. Üreme dönemi her iki tür için de yaz mevsimi olarak belirlenmiş olup stoka katılım A. antennatus'ta ilkbahar ve sonbahar aylarında ve A. foliacea'da ilkbahar aylarında gerçekleşmiştir. A. antennatus'ta dişi:erkek oranı 1:0,14 olarak bulunurken ilk üreme karapaks boyu, dişiler için 26,15 mm ve erkekler için 20,53 mm olarak tahmin edilmiştir. A. foliacea'da ise dişi:erkek oranı 1:1,29 olarak bulunurken ilk üreme karapaks boyu, dişiler için 37,70 mm ve erkekler için 30,09 mm olarak tahmin edilmiştir. von Bertalanffy büyüme parametreleri A. antennatus'ta, dişiler için CL∞=62,47 mm, K=0,293 yıl-1, tçapa=0,795 yıl ve erkekler için CL∞=34,19 mm, K=0,614 yıl-1, tçapa=0,287 yıl olarak bulunmuştur. Dişiler ve erkekler için yıllık toplam ölüm oranı (Z) sırasıyla 1,38 ve 1,56, yıllık doğal ölüm oranı (M) 0,55 ve 0,59, yıllık sömürü oranı (E) 0,60 ve 0,62 olarak bulunmuştur. A. foliacea'da ise büyüme parametreleri dişiler için CL∞=66,12 mm, K=0,43 yıl-1, tçapa=0,36 yıl ve erkekler için CL∞=44,02 mm K=0,39 yıl-1 tçapa=0,30 yıl olarak bulunurken yıllık Z, dişiler ve erkekler için sırasıyla 1,66 ve 1,41, yıllık M, 0,57 ve 0,72 ve yıllık E, 0,66 ve 0,49 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to provide information on the populations of Aristeus antennatus and Aristaeomorpha foliacea species in Antalya Bay. Samples were collected monthly between July 2016 and July 2017 through trawl surveys conducted independently of commercial fishery, following the International Bottom Trawl Survey in the Mediterranean (MEDITS) protocol. The relationship between total weight and carapace length for males and females of both species indicated negative allometric growth. The reproductive period for both species was determined as summer, with recruitment occurring in spring and fall for A. antennatus and in spring for A. foliacea. Female:male ratio was 1:0.14, and carapace length at first maturity was estimated as 26.15 mm for females and 20.53 mm for males. In A. foliacea, female:male ratio was 1:1.29, and carapace length at first maturity was estimated as 37.70 mm for females and 30.09 mm for males. von Bertalanffy growth parameters were found as CL∞=62.47 mm, K=0.293 year-1, tanchor=0.795 year for females and CL∞=34.19 mm, K=0.614 year-1, tanchor=0.287 years for males in A. antennatus. The annual total mortality rate (Z) for females and males was 1.38 and 1.56, the annual natural mortality rate (M) was 0.55 and 0.59, the annual exploitation rate (E) was 0.60 and 0.62, respectively. In A. foliacea, growth parameters were CL∞=66.12 mm, K=0.43 year-1, tanchor=0.36 year for females and CL∞=44.02 mm, K=0.39 year-1, tanchor=0.30 year for males, while annual Z was 1.66 and 1.41, annual M 0.57 and 0.72, and E 0.66 and 0.49 for females and males, respectively.