Antalya Körfezi'nde derin deniz trol balıkçılığında tesadüfi av ve ıskarta av oranlarının belirlenmesi
Determination of bycatch and discard catch rates on trawl fishing in Antalya Bay
- Tez No: 557780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOMRİS DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık ve Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Akdeniz balıkçılığında önemli bir yere sahip olan Antalya Körfezi'nde gerçekleştirilen çalışmada, 200-700 m arasında farklı derinliklerde yapılan trol örnekleme çalışmaları sonucu tesadüfi ve ıskarta av oranları incelenmiştir. Ortalama 60-75 dakika süre ile 26 adet çekim yapılmış ve toplam 75 tür tespit edilmiştir. Çalışma boyunca, ıskarta ve tesadüfi avı oluşturan türlerin ağırlıkça ve sayıca dağılımları, tür kompozisyonları ve bollukları ile ilgili veriler toplanarak bunalrın toplam av içerisindeki dağılımları incelenmiştir. Araştırmada toplam 48 adet kemikli balık, 11 adet kıkırdaklı balık ve 16 adet omurgasız tür elde edilmiştir. Sekiz aylık ticari balıkçılık örnekleme periyodunda yakalanan toplam av miktarı 1866,78 kg olarak saptanmıştır. 26 adet trol operasyonu sonucunca hedef avın toplam ağırlığı 188,67 kg, tesadüfi avın toplam ağırlığı 358,62 kg ve ıskarta avın toplam ağırlığı ise 1319,49 kg olarak saptanmıştır. Toplam av miktarının %70'inin ıskarta av, %19'unun tesadüfi av ve %10'luk kısmının da hedef avdan oluştuğu tespit edilmiştir. Çalışma süresince Argentina sphyraena başta olmak üzere en çok yakalanan ıskarta türler, Chlorophthalmus agassizii, Centrophorus gronulosus, Scyliorhunus canicula, Hymenocephalus italicus ve Coelorhynchus coelorhynchus olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mediterranean fisheries which have an important place in the work carried out in the Bay of Antalya, between 200-700 m sampling results trawl studies performed at different depths incidental catch and discard rates were investigated. A total of 75 species were identified and 26 trawls were taken for an average of 60-75 minutes. During the study, data on the weight and number distribution, species composition and abundance of the discarded and random catch species were collected and their distribution in the total catch was examined. A total of 48 bony fish, 11 cartilaginous fish and 16 invertebrate species were obtained. In the eight-month commercial fishing sampling period, the total catch amount was 1866.78 kg. As a result of 26 trawling operations, the total weight of the target catch was 188.67 kg, the total weight of the incidental catch was 358.62 kg and the total weight of the discard catch was 1319.49 kg. It was determined that 70% of the total catch amount is discarded catch, 19% is incidental catch and 10% is the target catch. During the study, primarily the Chlorophthalmus agassizii in addition to, Argentina sphyraena Centrophorus gronulosus, Scyliorhunus canicula, Hymenocephalus italicus and Coelorhynchus coelorhynchus were identifed as most commonly caught discards.