Buz paten tesisinin atık ısısından yararlanarak yüzme havuzu ısıtılması
By using the advantages of the heat of an ice-skating foundation, heating a swimming-pool
- Tez No: 128296
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ÜÇGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Ill ÖZET Buz paten pisti, soğutma ve ısıtma konulanın, yüzme havuzu da ısıtma ve havalandırma konularını içermektedir. Bu iki ana konu ele alınarak gerekli teknik veriler hakkında bilgi verilmiştir. Buz paten pistinde soğutma olayı kadar, o değeri koruyabilmek teknik açıdan önemli bir konudur. Buz paten sahası ve yüzme havuzu konusu soğutma ve ısıtma açısından önemli detaylar içermektedir. Bu çalışmada, buz paten pistinde suyun soğutulup dondurulması ve bir buz paten pistinde olması gereken kriterler verilmiştir. Ayrıca yüzme havuzunun yapım aşamasından, teslim aşamasına kadar ve suyun bakımı ile özellikleri konusunda gerekli olan bütün bilgiler sunulmuştur. Bunun yanı sıra önemi gittikçe artan, atık ısının geri kazanımı hakkında bir çalışma verilmiştir. Anahtar kelimeler : Buz paten pisti, yüzme havuzu, ısı değiştirici, ısı geri kazanımı
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Ice skating area includes cooling and heating topics and swimming pool includes heating and ventilation topics. With taking up these two subjects give information about a few technical knowledge. The protect of ice temparature is important like cooling of ice skating area. In the angles of these two subject includes important details. İn this work, cooling of water in the ice skating area and criteria which must be in the ice skating area are given. Additionally, all needed informations about from construction of swimming pool to stage of handing over of it and control of water with properties of water are presented. Furthermore, a work about heat recovery of which important increasing gradually is given. Key words : ice Skating area, swimming pool, heat exchanger, ozonning.