Servo motorların bulanık mantık yöntemi ile kontrolü
The Servo motors' control by fuzzy logic method
- Tez No: 128297
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Ş. ABDURRAHMAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Servo Motorlar; Fırçasız olmaları, hassas kontrol edilebilmeleri gibi nedenlerle günümüz endüstrisinde ve kontrol uygulamalarında sıkça kullanılan elemanlardır. Bütün servo motor uygulamalarında istenen durum; Servo motorun ilk kalkınma anındaki aşma'nın olmaması, sistemin kısa sürede kararlı hale gelmesi ve ani yük değişimlerine karşı sistemin kararlılığının minimum düzeyde etkilenmesidir. İstenen bu durumları gerçekleştirebilmek için birçok kontrol yöntemi geliştirilmiştir. Bu kontrol yöntemlerinden biri de bulanık mantık (fuzzy logic) tır. Bulanık mantığın temeli, insan mantığını sözel ifadelere dökerek taklit etmektir. Bu çalışmada dokuma makineleri veya CNC takım tezgahlarında kullanılabilecek bir servo motorun sabit ve değişken yük altındaki hız kontrolü klasik kontrol yöntemleri yerine Fuzzy Logic ile gerçekleştirilmiştir. İleriki bölümlerde Servo Motorun matematiksel denklemleri ile elde edilen kontrol diyagramının bilgisayar ortamında simüle edilmesi sonucunda çizilen grafikler verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Servo Motor, Bulanık Mantık, Kontrol
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Servo motors are frequently used elements in today's industry and control implementations in result of being brushless and having controlled sensitively.The required situation in all servo motor implementations is that there is not an over shot at the first working of the servo motor, to become constant of the system in a short time and to be effected the stability of the system at the minimum level contrary to the sudden load changes. In order to realize these circumstances, many controlling methods have been improved. One of these controlling methods is the fuzzy logic. The basic of fuzzy logic is imitating the human logic by expressions. In this study, a servo motor, which canbe used in textile machines or CNC set workbenches, speed control has been realized by the fuzzy logic instead of classic control methods under the fixed and variable load.. In the following parts, it was presented some graphics which were drawen in the result of the simulation of control diagrams in the computer which was gained by the mathematical equation of servo motor. KEY WORDS: Servo Motor, Fuzzy Logic, Control