Final code generator for a sopose compiler
  1. Tez No: 1283
  2. Yazar: AYNUR URAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN SEVAİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET BİR SOPOSE DERLEYİCİ İÇİN SON KOD ÜRETİCİ URAL, Aynur Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Müh. Böl. Tes Yöneticisi: Doç. Dr. Osman SEVAİO?LU Eylül 1987, 124 sayfa Bu çalışmada, bir Sopose derleyici için, Sopose yorumlayicı tarafından üretilen simge tablosu ve ara kodları kullanarak, ara yordamları assembly diline çeviren, bir son kod üretici tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. ilk olarak, işletim çevre koşulları tanımlanmıştır. Değişkenlerin değerleri etkinleştirme kayıtlarında tutulmuş, yapılar yığınlarda oluşturulmuştur. Birden çok seçenek ve geri-izleme için, seçim noktası kayitları ve izleme yiğitı kullanılmıştır. Daha sonra, tümce uyarım, değişkene değer ataması, tümceden dönüş, ve başar is iz lık koşullari tanımlanmıştır. Her bir ara kod komutu için, ASM-86 assembly dilinde bir alt yordam yazılmıştır. Son olarak, her yeni kaynak yordamın ara kodlarına karşılık gelen alt yordamları çağıran bir assembly yordamını üretecek Pascal yordamı yazılmıştır. Anahtar sözcükler : Derleyici Tasarımı, Prolog, Programlama Dilleri, Son Kod Üretimi, iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FINAL CODE GENERATOR FOR A SOPOSE COMPILER URAL, Aynur M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Osman SEVAIOGLU September 1987, 124 Pages In this work, a final code generator, which converts the intermediate language programs to assembly language programs by using the symbol table and the intermediate code produced by a Sopose interpreter, is designed and implemented for a Sopose compiler. Firstly, the runtime environment is defined. Values of variables are kept in the activation records; structures are constructed on the heap. For nondeterminism and backtracking, choice_point records and the trail stack are used. Then, clause invocation, unification, return from clauses, and failing are described. For each intermediate code instruction, an assembly procedure was written in the ASM-86 assembly language. Finally, an assembly program, produced by a Pascal program, is used to generate calls to those procedures. Key words : Compiler Design, Prolog, Programming Languages, Final Code Generation, iii