Fast analog data acquisition on the vmebus
- Tez No: 1284
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH CANATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
ÖZET VHEBUS ÜZERİNDE HIZLI ANALOG VERÎ TOPLAHA ÖZTAP, FaiK Fuat Yüksek Lisans Tezi : Elektrik ve Elektronik Müh. Böl. Tez Yöneticisi : Assoc. Prof. Dr. Fatih CAHATAH Eylül 1967 ; 187 sayfa özellikle 68OOO ailesine dayalı sistemler için tasarlanan VMEbus güçlü bir bus yapısıdır. Bugünlerde, sayısal teknoloji sahasında çalışan pek çok firma VMEhus ürünleri çıkartmaktadır. Bunların arasında, pek çok veri toplama modülleri bulunmaktadır. Bunlar, çok çekici özelliklere sahip olmakla birlikte, çoğunluğu saniyede i Milyon örneklemeden daha az hıza sahiptir. Bu çalışmada, vhedus için saniyede 40 Milyon örnekleme hızında çalışan bir analog veri toplama modülü tasarlandı ve hu modülü hir veri toplama sistemi olarak çalıştırmak İçin gerekli yazılım geliştirildi. Bu tez çalışmasında, iki dikkate değer devre bağlantısı kullanılarak yüksek örnekleme hızları sağlandı. Bunlardan Diri, daha az maliyetle daha yüksek çevirme hızları sağlayan, İki veya daha fazla analog-sayısalçeviricinin sıra ile çalıştın“ping-pong”bağl ant ısıdır. Verinin değişik bellek tümleşik devreleri arasında zaman içinde dağıtılmasını sağlayan diğer devre bağlantısı, düşük nızlı bellek devreleri kullanılarak yüksek Hızda veri saklanmasını sağlar. Bu devreler üzerinde çalışma, dana yüksek işlerlik için daima dana ucuz met odların olduğunu gösterdi. Anantar sözcükler : veri Toplama, Analog-sayısal Çeviri ciler, VMEbus, Hızlı Çeviriciler, Ping-Pong Bağlantısı. vl
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FAST ANALOG DATA ACQUISITIOH OH THE VHEBUS ÖZTAP, Fa IK Fuat M. S. in E. E. E. Supervisor : Assoc, prof. Dr. Fatin CAHATAH September. 1987 ; 187 pages Tne VHEbus is a powerful bus, especially designed for tne 68000 family based systems. Nowadays several companies related to tne field of digital technology produce VMEbus products. Among tnese tnere are many data acquisition modules. Tney nave very attractive features but most of tîıem nave a speed below l Million samples per second. In tills worK, an analog data acquisition module running at a speed of 40 Mega samples per second is designed for tne VMEbus, and tîıe necessary software for tnis module to operate as a data acquisition system is developed. In tnis tnesis worn, nigner sampling rate is obtained by employing two remarKable circuit combinations. One of tnem is tne sequential operation of two or more analog- to-digital converters so called“ping-pong”combination, iilwhich provides higher conversion speeds for less price. The other circuit combination, distributing data in time among different memory ics, enables high speed data storage using lower speed memory ICs. The study on these circuits showed that some cheaper methods for higher performance always exists. Key words : Data Acquisition, Analog to Digital Converters, VHEbus, Flash Converters, Ping -Pong Operation. iv