Kepez Su Ürünleri Merkezi Göleti'nde yaşayan çiçek balığı (Pseudophoxinus antalyae BOGUTSKAYA, 1992)'nın üreme özellikleri
Reproduction characteristics of flowerfish (Pseudophoxinus antalyae BOGUTSKAYA, 1992) living in Kepez Water Product's Centre's Small Lake
- Tez No: 128306
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL KIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Ill ÖZET Kepez Su Ürünleri Merkezi Göleti'nde Ocak 2001 -Eylül 2001 aylarında yakalanan 174 adet çiçek balığı {Pseudophoxinus antalyae Bogutskaya. 1992)'nın yaş-eşey kompozisyonu, ağırlık-boy dağılımı, vücut-ovaryum ağırlığı ilişkisi, üreme dönemi ve gonadlarının aylara göre gelişimi incelenmiştir. Yaş tayini sonucunda maksimum III yaş grubu bulunmuştur. Populasyonun büyük bir kısmını I. ve II. yaş grupları oluşturmuştur. Çatal boy ve ağırlık sırasıyla 4.7 - 15.0 cm. ve 1.8 - 79.8 g arasında dağılmıştır. Üreme periyodu aylık gonadosomatik indekslere göre nisan ve temmuz ayları arasında bulunmuştur. Yumurtaların histolojik gelişiminde oosit çaplan baz alınmış ve VI saffha tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Çiçek balığı, üreme. Kepez Su Ürünleri Merkezi Göleti. Kırkgöz kaynakları.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Age - sex composition, weight - lenght range, body - ovarium weight relations, reproduction period and gonadal development were investigated on monthly samples of 174 flowerfish {Pseuduphoximis antalyae Bogutskaya. 1992). caught between January 2001 and September 2001 from Centre's small Lake of Kepez Water Products. After determination of fish age sampled, three groups of age was found. First and second age groups of these were dominant in the populations. Fork lenght and weight ranged from 4.7 - 15.0 cm. and 1.8 - 79.8 gr., respectively. Reproduction period was estimated on monthly gonadosomatic index between april and July. Oosit diameters were taken into considiration to determine maturation of the egge as aspect of histological and six maturation stages were obtained. KEY WORDS: Flowerfish. reproduction. Kepez Water Products Centre's small lake. Kırkgöz springs.