Sükunetteki toprak basıncı katsayısının belirlenmesi ve bazı zemin özellikleriyle ilişkisi
Determination of earth pressure at rest and the relationship with some soil characteristics
- Tez No: 128314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ut ÖZET Bu çalışmanın amacı, kil zeminlerde sükunetteki toprak basma katsayısına (Ko), düşey gerilmenin (ov), aşın konsolidasyon oranının (AKO) etkisini araştırmaktır. Çalışmalarda, arazideki Ko koşullarını oldukça iyi temsil eden, bir laboratuar deney yöntemi olan, 'İnce cidarlı ödometre tekniği kullanılmıştır. Ko'ın belirlenebilmesi için yatay gerilmeler, ince cidarlı ödometre ringinin üzerine yapıştırılmış strain gage'ler yardımıyla ölçülmüştür. Bu çalışmada Afyon ve Çorum yörelerine ait 4 farklı örselenmemiş kil numunesi kullanılmıştır. Yükleme durumunda, ov : 50, 100, 200, 400, 800 kPa yük kademeleri için yatay gerilmelerin (oh) ve sükunetteki toprak basma katsayısının (Ko) zamana bağlı değişimi gözlenmiştir. Ayrıca, normal konsolide ve aşın konsolide zeminlerde K/ın tahmin edilmesi İçin literatürde verilmiş ampirik eşitlikler incelenmiş ve bu ifadelerden elde edilen sonuçlarla doğrudan ölçümler sonucu bulunan değerler karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgulara dayanarak killi zeminlerde sükunetteki toprak basıncı katsayısı, yükleme durumunda ön konsolidasyon basmandan sonraki düşey yükler için sabit kaldığı, her zaman boşaltma durumunda yükleme durumuna göre daha büyük değerler aldığı ve boşaltma durumunda“Ko”ı kontrol eden en önemli faktörün“aşın konsolidasyon oranı”olduğu sonuçlarına varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Sükunetteki Toprak Basıncı Katsayısı, Ölçülen Yatay Gerilme, İnce Cidarlı Ödometre, Ko Koşullu. tftf* tfflÎA *«3>
Özet (Çeviri)
tv ABSTRACT Aim of this study is investigation to effect of vertical stress (o*y), overconsolidation ratio (OCR) to earth presureat rets (K») in clays soil. In this study,“thin wall oedometer”technique which is well represent of in-shu Ko condition and which is a laboratory test method was used. For determined of Ko, horizontal stresses were measured with help to strain gages which are embedded on thin wall of the odometer ring. In tins study, four different undisturbed clays specimens from Afyon and Çorum region were used. On loading condition, it was examined to time dependent behavior of horizontal stress (aw) and earth pressureat rest (K*) for ai> : 50, 100, 200, 400, 800 kPa load ranking. Furthermore, emprical equahtys given literature for estimation of Ko on normally consolidated and overconsolidated soils was investigation and compared results obtained of this approaches with direct measuremets. It was found that earth pressure at rest m days soils fixed for vertical loads after preeonsohdation pressure on loading stage, always taking larger values on unloading than loading, and“overconsolidation ratio”is more important factor of“Ko”on unloading stage. KEY WORDS: Earth Pressure at Rest, Measured Horizantal Stress, Thin Wall Oedometer, Ko Condition