Burdur kentinin sığ yerelektrik yapısı
Shallow geoelectrical structure of Burdur city
  1. Tez No: 128321
  2. Yazar: ÇAĞLAYAN BALKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ALİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Jeofizik biliminin, zemin etüdü olarak tanımladığımız yer araştırmalarına,“Özdirenç Yöntemi”ile katkı sağlamaktır. Dolayısıyla bu yöntem ile mühendislik yapısının kurulacağı zemindeki yatay ve yataya yakın katmanların kalınlık ve yayılmaları ile zeminin su içeriğinin saptanması amaçlanmaktadır. Yüzeye yakın olan yeraltısuyu seviyesi, hem korozyona hem de deprem anında zemin sıvılaşmasma yol açarak mühendislik yapılarının devrilmesine ve yan yatmasına neden olabilmektedir. Bu amaçla Burdur Kent merkezi ve civarında yatay katmanların kalınlık ve yayılımları ile zeminin su içeriğini belirleyebilmek için 188 DES noktasında Schlumberger elektrot açılımı kullanılarak“Özdirenç”(rezistivite) yöntemi uygulanmıştır. Ve kenti çevreleyen fayları saptayabilmek amacıyla da 9 profil üzerinde Açma ölçü tekniği kullanılarak“Doğal Gerilim”(SP) Yöntemi uygulanmıştır. Yapılan bu çalışmaların değerlendirilmesinden sonra Özdirenç Yöntemi varolan mekanik sondaj verileri ile de desteklenerek katmanlar ve YAS seviyeleri saptanmıştır. Ve“Doğal Gerilim”(SP) Yöntemi ile de Burdur Kent'ini çevreleyen faylar saptanabilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Deprem, Jeofizik, Özdirenç, Doğal Gerilim (SP)
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The purpose of this study is to make contribution to ground investigations of Geophysics by“Electrical Resistivity Method”. Hence by this method, definition of thickness and width of horizontal with near-horizontal layers and the water content under a potential edifice area is aimed. Presence of shallow groundwater causes corrosion and soil liquefaction during an earthquake and this may cause the buildings to demolish. For this purpose, at the city center of Burdur and the surrounding area, Electrical Resistivity surveys on 188 VES points using Schlumberger electrode array to examine the thickness and width of horizontal and near-horizontal layers and the water content has ben carried out. And to define the earthquake faults surrounding the city“Self Potential”(SP) method by extension measurement technique on 9 profiles has been carried out. After interpretation of these field work, supporting the Resistivity Method using the existing well data; the layers and ground water depth were identified. And by“Self Potential”(SP) Method, the earthquake faults surrounding the city of Burdur were identified. KEYWORDS: Earthquake, Geophysics, Resistivity, Self Potential (SP)