Çevresel atıkların coğrafi bilgi sistemi (CBS) ile modellenmesi
Modelling of environmental disposal with geographical information systems (GIS)
  1. Tez No: 128327
  2. Yazar: VOLKAN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ill ÖZET Yeni bir maden açılma aşamasında maden planlayıcılarmm en önemli sorunu atıkların bertarafidır. Atık sahalarının belirlenmesi için çok değişik kriterlerin ve faktörlerin dikkatlice analiz edilmesi ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu tez maden atık sahalarının belirlenmesi konusunda coğrafik bilgi sistemi kullanılarak değişik kriter ve faktörlerin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Bu çalışma maden planlayıcılarma karar verme aşamasında destek sağlayacaktır. Bu projede baz alman kriterler çevre bakanlığınca yayınlanan genelgelerdir. Maden atık sahalarının belirlenmesinde Arc View yazılımının uzaysal analiz modülü kullanılmıştır. Sonuç olarak Coğrafi Bilgi Sistemlerinin maden atık sahalarının belirlenmesini kolaylaştırdığı ve uygun olmayan yerlerin elenmesini sağlayarak çabuk ve kolay bir şekilde maden atık sahalarının belirlenmesini sağladığı ortaya çıkmıştır. Analizlerin sonuçlan harita şeklinde sunulmuş ve yorumlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Coğrafi Bilgi Sistemleri, Maden Atıkları, Modelleme
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Mine waste disposal is an important problem for mine planners before they open a new mine. Many factors and criteria should be carefully analysed in locating a mine waste disposal facility. This project demonstrates the potential use of Geographic Information Systems by considering the many different criteria and factors and providing decision support for mine planners in locating waste disposal facility. The criteria that are being used in this project are based on Regulation of Ministry of the Environment. The study area for this project is located in the GAP area. The spatial analyst module in Arc/Info software is used to perform the analysis for selecting a site for mine waste disposal. It is concluded that Geographic Information Systems techniques can help narrow down the search for suitable sites for a mine waste disposal facility very quickly and provide support to decision makers for mine planners. The results of the analyses are discussed and presented in map form. KEYWORDS: Geographical Information Systems, Mine Waste Disposal, Modelling