Sismik kırılma verilerini değerlendirme yöntemleri ve bunların Antalya Merkez İlçe Hisarçandır Köyü yapılaşma alanına uygulanması
Seismic refraction methods and its application to the province of Antalya Center District Village of Hisarçandır building area
  1. Tez No: 128328
  2. Yazar: JÜLİDE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VELİ KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
iii ÖZET İnceleme alanı, Antalya ili Merkez İlçesi Hisarçandır Köyü sınırları içerisinde yer alıp, topoğrafik olarak eğimli bir yerde bulunmaktadır Bu bölge ve yakın civarı, MTA tarafından yapılan araştırmalarda, yamaç molozu ve Alakırçay Napı içerisindeki Alakırçay-Ispartaçay formasyonu olarak değerlendirilmiştir. Alakırçay- Ispartaçay formasyonu geçirimsiz olup, yeraltısuyu içermemektedir. İnceleme alanında topoğrafik eğimin yüksek olması, örtü konumunda yüzeylenim sunan yamaç molozunun az sıkı nitelikte olması ve özellikle kış aylarında yağışların fazla olması nedeniyle bu bölge kaymaya elverişli bir durumdadır. İnceleme alanı daha önceki çalışmalarda 957 nolu parsel konut alanı olarak seçilmiştir. Bu çalışma söz konusu alanın, yapılaşmaya uygun olup olmadığını belirlemek, zemin özelliklerini ortaya çıkarmak ve gerekli mühendislik önlemleri almak maksadıyla hazırlanmıştır. Söz konusu inceleme alanında zemin özelliklerini belirlemek için, dört ayrı hatta sismik kırılma etüdü, üç noktada düşey elektrik sondajı (DES) ve mekanik temel sondaj kuyusu verilerinden yararlanılmıştır. İnceleme alanında yapılan sismik kırılma çalışmasında; tabakalara ait kalınlıklar, sismik hızlar (Vp; Vs), dinamik elastik parametreler, zemin taşıma gücü ve zemin büyütme gibi değerler hesaplanmıştır. Ayrıca düşey elektrik sondajı ile de bu tabakaların özdirenç değerleri ve geçirgen olup olmadıkları araştırılmıştır. Araştırma bulgularından yararlanarak inceleme alanının yerleşime uygunluk değerlendirilmesi yapılmış ve yerleşime yönelik öneriler sunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER Vp: Boyuna dalga hızı Vs: Boyuna dalga hızı DES: Düşey elektrik sondajı
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A research area, is situated in the borders of Antalya a town center village of Hisarçandır and as a topographic it is based in a sloping area. This region and its surrounding is valued Alakırçay-Ispartaçay formation which is in Alakırçay Nappes and sloping debris in the research done by MTA. Alakırçay-Ispartaçay formation is unpermeabl and it doesn't include underground water. In the investigation area this region may carry the risk of land slide because of the fact that the topographical slope is high, sloping debris which offers covering stiation is in less hard quality and there is much rain in winter months. Research area is chosen as a 957 parcel guest area in the previous etuds. This etud is prepared in order to study whether this area is suitable for building or not, to get the underground information and to get necessary engineering precaution concerning underground. In this research area, it is benefited from in four different lines seismic refraction etud, in three different points vertical electrical sounding (VES) etuds and mechanic basic drilling- wells in order to examine soil-characteristics. In the seismic refraction etud which is done in the research area, thicknesses belonging to the layers, seismic waves (Vp, Vs), dynamic elastic parametres like soil bearing capasity and soil amplification values are calculated. Therefore VES (vertical electirical sounding) methods proved that rezistivity values of these layers and the layers are permeabl or not. After that using exploration results, research area is prepared to study whether it is suitable for building or not and some advices were given for building. Key Words Vp : Seismic primer wave Vs: Seismic shear wave VES: Vertical Electrical Sounding