Mısır ve buğdaya dayalı broiler rasyonlarına farklı düzeylerde fitaz enzim ilavesinin karkas ağırlığı ile performans üzerine etkileri
The Effects of various phytase enzyme levels added rations based on corn and wheat on the carcass weight and performance of the broilers
  1. Tez No: 128326
  2. Yazar: ŞAHİN ERGENE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. TURAN TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında broilerler üzerinde mısır ve buğdaya dayalı karma yemlere fıtaz enziminin farklı düzeylerde ilavesi ve fitaz enzimi eklenmeden yapılan beslemenin 42 günlük bir besi dönemi sonunda hayvanların canlı ağırlık artışı, yem tüketimi gibi performans özellikleri ve kesim sonuçlan üzerine etkileri incelenmiştir. Genel olarak fitaz katılmış rasyonlar kontrol gruplarına göre daha iyi sonuçlan vermiştir. Sonuç olarak mısıra dayalı rasyona 150.000 mg/kg düzeyinde fitaz enzimi katılması performans bakımından en iyi sonuçlan vermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Broiler, fıtaz, mısır, buğday, besi performansı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research it was investigated effects of the different levels of supplemental phytase into broiler diets based on wheat and corn during 42 days fattening period for live weight gain, feed consumption and dressing results. In general phytase supplemented diets were given better results than control groups. In conclusion the best results for performance were obtained from group of phytase supplemented (150.000 mg/kg) diets based on corn. KEY WORDS: Broiler, phytase, corn, wheat, fattening performance