Alüminyum alaşımlarında faz yapılarının mekanik özelliklere etkisi
Effecting of phase structure on mechanical properties for aluminium alloys
- Tez No: 128330
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEVKİ YILMAZ GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
IV ÖZET Bu tezde, 2XXX serisinden alüminyum esaslı yaşlanabilir bir alaşım türü olan Etial-24 (AA2024) alaşımında 510 °C, 520°C, 540°C sıcaklıklarda çökelme sertleşmesi uygulanıp arkasından 150°C de 16 saat suni yaşlandırılmış numunelerin kendi aralarında ve orijinal malzemeye göre karşılaştırmaları ile faz yapılarındaki değişikliklerin mekanik özelliklere etkisi levha numunelerde incelenmiştir. Bu Sıcaklıklarda ısıl işleme tabi tutulan alaşım numuneleri için ısıl işlem sonunda Brinell sertlik ve çekme testleri uygulanmış, çözündürme bölgesinde çözündürme sıcaklığının artması ile birlikte, yaşlandırma sonunda sertliğin ve mukavemetin sıcaklıkla beraber arttığı, uygulanan Erichsen testi ile de çökme derinliğinin azaldığı, gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : AA 20024, ETİAL-24, Tav, Erichsen, Derin çekme,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, thermal procedure has been applied in the alloy Etial-24 (AA2024), which is a 2XXX series aliminum based ageble alloy, at 510 °C, 520 °C, 540 °C and afterwards the comparison of the artificially aged samples at 150 °C for 16 hours among each other and with the original material and the effect of the differences in their phase structure on mechanical features have been investigated on slab samples. After thermal procedure Brinell strength and drawing tests have been applied on the alloy samples, which have been applied thermal procedure at these temperatures and it has been observed that strength and resistance increases with the heat and by Erichsen test the depth reduces. KEY WORDS: AA20024, ETIAL-24, Erichsen, Deep Drawing