Eğirdir Gölü havzasının yağış özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the precipitation characteristics of Eğirdir Lake watershed
  1. Tez No: 128329
  2. Yazar: HASAN BARIŞ BARUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEYSEL GÜLDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
IV ÖZET Eğirdir Gölü Türkiye'nin en büyük tatlı su rezervlerinden biri olup Üniversitemizin de içinde bulunduğu Göller Bölgesi' nde (Güney-Batı Akdeniz) yer almaktadır. Eğirdir Gölü ortalama 470 km2 göl alam olup 3309 km2'lik yağış alanına sahiptir. Bu önemli doğal kaynağın sürdürebilir kullanımı için en temel bilgi göl su bütçesidir. Doğru bir su bütçesinin yapılabilmesi bütçenin temel girdi ve çıktılarının en iyi biçimde tanımlanmasını gerektirir. Böyle bir tanımlama, yağışın havza ve göl aynası üzerindeki dağılımının zaman içindeki değişim özelliklerinin incelenmesi ile sağlanabilir. Ayrıca, yağış özelliklerini belirleyecek bu çalışma, başta sulama (tarım) ve içme suyu amaçlı suyun kullanımı olmak üzere yağışla ilgili diğer alanlardaki pek çok çalışmalar için de önemli bilgiler sağlayacaktır. Bu çalışmada Eğirdir Gölü Havzası ve çevresindeki bütün yağış istasyonlarının uzun dönem yağış verileri toplanmıştır. Bu verilerin çalışma amacına uygun güvenilir verilere dönüştürülmesi sağlanmıştır. Bu maksat için önce hazırlanmış olan bir veri tabanı programına bütün veriler işlenmiştir. Her bir istasyona ait yağış verilerinin zaman ve dağılım durumları incelenmiştir. Ayrıca istasyonlar arası ilişkiler araştırılmış ve havzadaki yağış dağılımının coğrafik durum özellikleri belirlenmiştir. Bu inceleme süreçlerinde istatistik ve karakteristik yöntemler kullanılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Yağış, Su Bütçesi, Eğirdir Golü
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Eğirdir Lake is one of the biggest reservoirs of Turkey and is located in Southwest Mediterenean Region (Göller Bölgesi), where our university is also situated. It has an area of 470 km2 and its precipitation area is 3309 km2. The most essential information for this important naturel resource's constant use is lake water budget. In order to have an accurate budget, one must identify the costs and incomes of the budget well. Such kind of an identification can be obtaned by examining the differential characteristics of the distribution of precipation on the lake's surface and lake's basin. Moreover, this study, which will determine the precipitation characteristics, will provide a lot of important imformation about such subjets as irregation, drinking water and many other things related to the precipitation. All the information about Eğirdir lake tried to be gathered. This information processed into appropriate and reliable data. For this purpose, relability and consistency of station in data assessed. Then the distribution of precipitation determined by getting in touch with other stations. During this period, statistical and cartography methods used. KEY WORDS: Precipitation, Water Budget, Eğirdir Lake.