Bir kranksız-pistonlu kompresör tasarımı
Design of a prototype reciprocating compressor with no crank
  1. Tez No: 128335
  2. Yazar: CAVİT RUŞEN BİÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Kompresörler günlük hayatımızda ve sanayiinin çeşitli dallarında yaygın olarak kullanılan aletlerdir. Sağlayacakları basınç kullanılacakları yer ve verimlerine uygun olarak çeşitli kompresörler mevcuttur. Bu çalışma içinde bir lineer elektromotor tarafindan eksenel olarak tahrik edilen kranksız bir pistonlu kompresör tasannu yapılmıştır. Kompresör tek bir silindir içinde çift etkili bir piston tarafindan oluşturulan iki sıkıştırma hacmine sahiptir. Tahrik mekanizmasını oluşturan lineer motor eksen doğrultusunda kesilip, primer ve sekonder devrenin doğrusal hale getirilmiş şeklidir. Tüm bu özellikler dikkate alınarak kullanılacak hesap metotları bir kompresör üzerinde uygulanarak verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Kompresör, lineer motor
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Compressors are devices which are widely used in our daily life and in various branches of industry. There are various compressors suited to the pressure they provide, the fields they are used and their fertility. In this study a compressor with piston lack of crankshaft which is provoked by a linear electromotor by axis, is designed. Compressor has two suppressing bulk built by in only one cylinder with a double influenced piston. The linear motor building provoking mechanism is the form of primer and seconder cycle's brought into the state of linear and being cut in the direction of axis regarding all these features calculation methods are given applied on a compressor KEY WORDS : Compressor, linear motor