Isparta ili yumurta tavukçuluğu ve etlik piliç yetiştiriciliğinde kullanılan kümes ve alet-ekipman tiplerinin araştırılması
Investigation of used coops and equipment types of breeding of laying pullets and broilers in Isparta
- Tez No: 128334
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGÜL İŞGÜZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
iii ÖZET Bu araştırmanın amacı, Isparta'daki yumurta ve etlik piliç kümeslerinin incelenmesidir. Toplam olarak 11 kümesin yapısal özellikleri incelenmiş ve sorunlar tartışılmıştır. Kümeslerin yerleşimi, planlama ve yön durumları çoğunlukla genel tavukçuluk standartlarına göre uygun olmadığı saptanmıştır. Tavuk kümeslerine ilişkin ortalama ölçüler aşağıdaki gibi özetlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Tavuk kümesi, yerleşim, yön durumu, ölçüler.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of this research was to study the housing of layers and broilers in İsparta. Totally the constructional characteristics of 1 1 poultry houses were investigated and the problems were discussed. Location, planning and the orientation of the poultry houses were mostly found to be inconvenient compare to general poultry standarts. Avarage measurements of the poultry houses were summarized as follows. KEY WORDS: Poultry housing, location, orientation, measurements.