Radyant ısıtma ve soğutma sistemlerinin uygulanabilirliğinin araştırılması ve ekonomik analizi
Economical analysis and applicable of radiant heating and cooling systems
  1. Tez No: 128336
  2. Yazar: HASAN ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. KEMAL YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Konvansiyonel ısıtma sistemleri sıvı, katı ve gaz yakıtların bir merkezde yakılarak (kazan, kat kaloriferi) isinin üretilmesi ve bu ısı ile sıcak su, hava, buhar gibi akışkanların elde edilerek radyatör ve konvektör gibi cihazlara iletimi ve taşınımı prensibine dayanır. Burada, ısı iletimi büyük oranda taşınım yoluyla ve hacimsel olmaktadır. Radyant ısıtma sistemleri ise, doğal gaz, LPG veya sıvı yakıtların ışıma enerjisi sağlayan radyant tüplerde yakılması sonucu ısınan tüplerden yayılan kızıl ötesi ışınların reflektörler aracılığı ile direkt nesneleri ısıtma prensibine dayanır. Bu sistemde ısı iletimi büyük Oranda ışıma yoluyla ve düzlemsel olmaktadır. Bu çalışma ile özellikle gelişen teknoloji ile insanların gün geçtikçe konfora, ekonomikliğe ve çalışma ortamı şartlarının iyileştirilmesine verdikleri önem neticesinde ortaya çıkan radyant ısıtma ve soğutma sistemlerinden bahsedilmiş, ve bu sistemlerin konvansiyonel sistemlerle olan karşılaştırılması yapılarak avantajları vurgulanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Radyant ısıtma, radyant soğutma
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Conventional heating systems, arebased on principles which are with burning liquid, solid or gas fuels at one centre and with this heat to obtain hot water, hot air or steam, to transport and to convection radiator and convektor equipments. These heat transport process is hoppen by convestion and volumetric. In radiant heating systems, natural gas, LPG and liquid fuel is burned in tubes which are heated by burning fuel and the infrared the beom which is diffused is heated objects. In this systems the heat transport is become in bigrate of radiation and plane direction. In this work, it is give place to radiant heating and cooling systems with importance of comfort of people, economic reasons and tb.e comprasion of conventional systems with radiant systems is explained. KEY WORDS: Radiant Heating, Radiant Cooling