Binalarda ısı yalıtımı ve son teknolojik gelişmeler
The Thermal insulation in buildings and the last technological development
- Tez No: 128344
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
ÖZET Sınırlı enerji kaynaklarının, yıllarca tüm dünyada dikkatsizce harcanması ve gün geçtikçe talebi artan enerjinin daha etkin kullanılması kaçınılmaz haldedir. Enerji birim bedellerindeki artış, küresel düzeyde ekonomik dengesizliklerin doğmasına neden olmaktadır. Enerjinin böylesine önem kazanması ülkelerin konu ile ilgili çeşitli politikalar geliştirmesine yol açmış ve özellikle gelişmiş ülkeleri yeni arayışlara yönelmiştir. Yapılarda enerjinin etkin kullanımı ve enerji tasarrufunu sağlamak amacıyla yeni düzenlemeler yapılmıştır. 14 haziran 2000'de yürürlüğe giren“Binalarda Isı Yalıtım Yönetmeliği ”ısı yalıtım projelerinin hazırlanmasını zorunlu kılmıştır. Bu çalışmada enerjinin önemi, yapılarda“Yalıtım”veya daha başka deyimle“İzolasyon”uygulamasının bina üzerine etkileri ve sonuç olarak yalıtımın bina ısı kaybım büyük oranda değiştirdiği hesaplar sonucu olarak değerlendirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Yalıtım,Enerji,Yoğuşma,Buharlaşma
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is inevitable that controlling careless waste of energy, and active usage of the limited energy sources due to the increasing demand of the globe. The increase on cost of energy units causes global unequalities.This much importance of energy has just led many countries to produce new political issues on the energy subject and it has directed the developed countries to new searches on energy concept. Many arrangements made for the active usage of energy and energy saves. Due to the Heat Isolation Regulations which became valid on 14 June 2000; it is obligatory to use isolation materials. On this study ; the importance of energy, isolation on buildings ; the loss and the gain of energy due to isolation and it's effects and results on the building are dealed with. KEY WORDS: İnsulation,Energy,Condensation,Evaporation