Y.T.Ü. A Blok Binasının ısı kaybı azaltılması etüdü
- Tez No: 46940
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜMİT DOĞAY ARINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET 1973 Petrol krizi ile ; ekolojinin birimi olan enerjinin önemi anlaşılmıştır. Enerji dönüşümünün son birimi olan ısı enerjisinin, en doğru ve ekonomik üretimi ile uygun kullanımı ekonomide paranın kullanımı kadar önemlidir. Bu amaçla ; tükenmez enerji kaynaklan arayışı yanısıra,yeni enerji tasarruf ilkeleri olan geri kazanma, sekonder kullanım, ısıl verim, izolasyon gibi alanlarda büyük gelişmeler olmuştur. Bu gelişimde, gelişmiş ülkelerin enerji yasaları ışığında sanayide devrim niteliğini taşıyan verimli üretim,ileri teknoloji ilkelerine uyumlu tasarım etkili olmuştur. Dolayısıyla ülkemizde tesisat; imalat, tasarım, uygulama ve işletme sistemlerinde uluslararası gelişim ve yöntemleri dikkate alınması zorunlu hale gelmiştir. Bu anlayış çerçevesinde, İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi A Blok binasının eski yapı olması sebebiyle ısı yalıtımı projesine dikkat edilmeyişi ve bunun sonucu olarak bugün artan ısınma giderlerine karşın, binanın ısınamama problemleri baş göstermesi, günümüzde tekrar binanın ısı kaybı azaltılması etüdü yoluna gidilmesini zaruret haline getirmiştir. Ayrıca ısı kaybının fazla oluşu artan yakıt maliyetleri yanında çevre kirliliğinede neden olmaktadır. Hepimizin bildiği gibi çevre kirliliği bugün kentler ve ülkeler arası sorunlardan başlıcası olmuştur. Binanın ısı kaybının azaltılmasına yönelik önlemler alarak, TS 825 / Mart 1989 Binalarda ısı yalıtım kurallarına uygun hale getirilmesi, yukarıda belirttiğim problemlerin ortadan kaldırılması ve yapılan değişiklikler sonucu ortaya çıkan masrafın, elde edilen yakıt tasarrufu karşısında kendini ne kadar zamanda amorti edeceği, tarafına tez konusu olarak verilmiştir. Alman önlemlerin başlıcalarından bahsedecek olursak, pencere boyutlarının düşürülmesi ve pvc çift cama dönüştürülmesi, çatı ve toprak döşeme üstlerine 5 cm kalınlığında perlit uygulaması, dış kapıdan ayrı olarak kendiliğinden kapanan ikinci bir kapı düzeni yapılmasını sayabiliriz. Bunların yanında kalorifer tesisatında da köklü değişikliklere gidildi. Günümüzde artık demode olmuş açık genleşme deposu sisteminden vazgeçilerek,yerine modern teknolojinin iktiza ettiği kapalı genleşme deposu konuldu. Yine mevcut pompa değiştirilerek yerine büyük enerji tasarrufu ve konfor sağlayan,elle ayarlanabilen dört değişik hız kademesine sahip yeni teknoloji pompa kullanıldı. Kalorifer tesisatında yapılan en büyük değişikliklerden biriside kazana monte edilen,dış sıcaklığa bağlı olarak çalışan,otomatik kontrol panelidir. Kontrol paneli sayasında enerjiden % 30lara varan bir tasarruf elde edilmektedir. Alman bu önlemler sayesinde elde edilen sonuçlardan kısaca bahsedersek, ısı kaybının yandan fazla azaldığı, bunun sonucu olarak yakıt tasarrufunun yine yandan fazla düştüğü ve yapılan masrafın azalan yakıt maliyetinden dolayı yaklaşık 4,5 yıl gibi sürede amorti olduğu tespit edilmiştir. Tezimi hazırlayış esnasında alman ve basit gibi görünen fakat etkili yöntemlerin büyük bir ısı kazancına sebep oluşu ve kendini kısa bir süre diyebileceğimiz zamanda amorti edişi, ısı yalıtımına ne kadar önem verilmesi gerektiğini bir kere daha gözler önüne sererken, sizlerinde tezimi incelerken elde ettiğim sonuçlardan etkileneceğini zannediyorum. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Oil crisis of 1973 made the world see the importance of energy as a unit of ecology. The correct and economical production and appropriate use of heat energy which is the last unit in the conversion of energy is as important as the use of money in economy. To this effect, along with the search for inexhaustible energy sources, considerable development was made in the field of new principles of saving energy such as reclamation, secondary use, heat output and insulation. This development was brought about by designs in conformity with the principles of efficient production and advanced technology, which were in the nature of a revolution in industry, developed by the industrialized countries in the light of the laws of energy. Consequently, it has become inevitable for us to take into consideration in our country too, the international developments and methods in systems of installation, manufacture, designing, application and operation. In this framework, the necessity has arisen of making a study for the reduction of heat loss in Block A of the Technical University of Yıldız, İstanbul, as the building, being an old one, is not properly insulated against heat loss and consequently, in spite of the present day's increased heating costs, it cannot be properly heated. Besides, the high level of heat loss, in addition to increasing the heating costs, also causes pollution. As we all know, today, pollution constitutes one of the main problems concerning cities and countries. I was given as the subject of my thesis the following: by taking measures to diminish the heat loss of the building, to make it conform to the rules set in TS 825 / March 1989 Rules for Heat Insulation of Buildings, to get rid of the above-mentioned problems, and to find out how much time would be needed for the amount of money spent on the changes carried out to be reimbursed through the saving in fuel thus obtained. To name the main measures taken, we can mention reducing the dimensions of the windows and furnishing them with P VC double glazing, applying a 5 cm thick layer of perlite over roof and ground floors, and the construction of a door system closing automatically in addition to the existing door. Besides these, fundamental changes were undertaken in the central heating system. The outmoded open system of expansion tank was replaced by a closed expansion tank required by modern technology. Furthermore, the existing pump was replaced by an energy saving pump of new technology having four different levels of velocity adjustable by hand. One of the biggest changes undertaken in the heating system was an automatic control panel mounted on the boiler and functioning in accordance with the outdoor temperature. The control panel permits a saving of energy reaching up to about 30 %. To summarize, it was established that the heat loss was diminished by more than half and as a result of this the expenses of fuel were also diminished, and that because of the diminution in these expenses the cost of putting in the above measures would reimburse themselves approximately in a period of four and a half years. The facts that the seemingly simple but highly effective methods used in my thesis have resulted in a great gain of heat and that they would reimburse themselves in arelatively short time have shown once again the importance to be laid on heat insulation. I hope to believe that you too, in your examination of my thesis, will be impressed by the results I obtained. VI