Aksu Çayı'nın fiziksel, kimyasal ve biyolojik olarak incelenmesi
Physical, chemical and biological research on the Aksu Stream
- Tez No: 128350
- Danışmanlar: PROF. DR. Ö. OSMAN ERTAN, PROF. DR. MURAT BARLAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Aksu Çayının fiziko-kimyasal özellikleri ile birlikte epilitik alglerin, makrozoobentik organizmaların mevsimsel değişimleri Şubat 2000-Temmuz 2001 tarihleri arasında incelenmiş, fiziko-kimyasal verilerle, incelenen organizmalar arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır. Yaptığımız incelemelerde epilitik alg topluluğu içerisinde diatomların hem takson hem de hücre sayısı yönünden baskın oldukları belirlenmiştir. Epilitik algler; Bacillariophyta, Chlorophyta, Cyanophyta Euglenophyta ve Rhodophyta'ya ait toplam 142 taksonla temsil edilmiştir. Makrozoobentik organizmalar içerisinde en baskın grup Insecta olmuştur. Makrozoobentik organizmalarda İnsecta, Mollusca, Annelida, Arthropoda, Crustace ve Ostracoda'ya ait 132 takson tespit edilmiştir. Bunların yanısıra akarsuda 8 familyaya ait toplam 14 balık taksonu ve 3 familyaya ait toplam 7 sucul makrofit belirlenmiştir. Su kalitesi fiziko-kimyasal verilere, epilitik alglere ve makrozoobentik organizmalara göre her istasyonda belirlenmiş ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Aksu çayında belirlenen organizmalara göre sıklık, baskınlık, çeşitlilik ve benzerlik analizleri de yapılarak su kalitesi sonuçlarıyla değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda Aksu Çayı'nda 4 farklı su kalitesi basamağı saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Epilitik alg, Makrozoobentos, Biyolojik Su kalitesi, Aksu Çay..
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, the physical anck chemical caracteristcs of Aksu Stream an^ the seasonal developments of epilitic algae and makrozoobenthos were investigated during the period of February 2000 and July 2001. The relationship between the physical and chemical data and the investigated organisms were determined. In our study, it was determined that diatoms among the bentic algae communities were occupy dominant in respect of both taxa and cell number. Epilitic algae represented by total of 142 taxa which were belong to Bacillariophyta, Chlorophyta, Cyanophyta, Euglenophyta and Rhodophyta. Insecta was found to be the most dominant group among makrozoobentos. A total of 132 taxa belong to Insecta, MoIIusca, Annelida, Arthrapoda, Crustacea and Ostracoda were determined. Additionally 14 fish taxa belong to 8 family and 7 aquatic makrofit taxa belong to 3 family were also demined in Aksu Stream. Quality of water was determined at each station according to the physcal and chemical data, epilitic algae, makrozoobentic organisims and compared with each other. Based on the organisims of Aksu Stream, the frequency, dominancy. diversity and similarity analiysis were performed and used to make comparision the results of water quality. The results of this study revealed that four different levels of water quality were present in Aksu Stream. KEY WORDS: Epilitic algae, Makrozoobenthos, Biological Water Quality. Aksu Stream.