Yataklı turizm tesislerinde nitelik sınıflandırmasına göre iç mekan tasarımı ve otel kavramı
In Bed furnished tourism facilities, interior residence and hotel concept according to the quality classification
  1. Tez No: 128363
  2. Yazar: AHU TECİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAADET AYTIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Bu tezde, yataklı turizm tesislerinin nitelik sınıflandırmalarına göre değişen iç mekan tasarım farklılıkları incelenmekte ve turizm tesisleri arasında en geniş anlatım alanına sahip olan otel kavramı vurgulanarak, örneklerle desteklenmektedir. Oluşan iç mekanlar arası tasarım farklılıkları açıklanırken, mekan ve mekan tasarımı ile ilgili baza bilgiler de verilerek bu konudaki önemi vurgulanmaktadır. Bu amaca dayalı olarak yürütülen tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konunun önemi, çalışmanın kapsamı ve konuya yaklaşım biçimi ortaya konmaktadır. Birinci bölümde tez konusunun temelim oluşturan turizm konusuna değinilmiş, kısaca tarihçesine girilerek turizmin dünyadaki ve Türkiye'deki önemi vurgulanmıştır. ikinci bölümde çalışmanın teorik temelini oluşturmak amacı ile yataklı turizm tesislerinin tanımlan yapılıp, bu konuda en geniş çeşide sahip olan otel kavramına girilmiş ve çeşitleri vurgulanmıştır. Üçüncü bölümde yataklı turizm tesislerinin Turizm Bakanlığı' nca belirtilen iç mekan şartnameleri görsel anlatımlarla desteklenerek vurgulanmış ve mekan kavramı konusuna değinilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise uygulama çalışması olarak incelenen farklı nitelikteki otellerin iç mekan tasarım farklılıkları, örneklerle desteklenerek açıklanmış ve bununla bağlantılı olarak tezin sonuç bölümü değerlendirilmiştir. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis will examine the differences in interior designs of tourism facilities with boarding, according to their quality classifications. Thesis will also put emphasis on the“Hotel Concept”, which has the widest variety of analysis with examples, in the tourism sector. While explaining the differences in their interior designs, information on space and its design will be given. Keeping these in mind, this thesis will compose of four sections. The introduction will be on the importance of the topic, the extent of the study and the style of approach to the topic. In the first part, the emphasis is on tourism, which sets the main topic of the thesis, and briefly mentions the importance of tourism in Turkey and in the world. In the second part of the thesis, to set the theoretical side of the study, the definition of touristic facilities with boarding is made. Hotels will be studied due to having the most variety of touristic facilities with boarding. Third part emphasizes on boarding facilities of tourism according to the specifications of Ministry of Tourism with visual presentations and pays attention to the concept of space. The fourth and the final part examines the interior design differences of hotels with various qualifications and along with these examinations, the conclusion of the thesis is given.