The New approaches on the spatial programming of holiday resorts
Tatil köyleri mekansal programlamasına yeni mimari yaklaşımlar
- Tez No: 50208
- Danışmanlar: PROF.DR. BOZOK ÖZERDİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Özet Bu çalışma Tatil Köyü mekansal programlamasına yeni mimari yaklaşımlar üzerinedir. Geriye baktığımızda endüstrileşmeyle beraber iş yaşantısının değiştiğini ve insanların tatile ihtiyacının ortaya çıktığını görüyoruz. İnsanlar kitlesel olarak seyahat ediyor ve turizm olgusu ülkelerin ekonomilerinde etkin bir rol alıyor. Tarih boyunca seyahat ve turizmin var olduğu bir gerçektir, önceleri belirli bir kesimin yararlandığı seyahat olanakları daha sonraları endüstri ve hizmetler sektörlerinde çalışanlara“yıllık izin”sisteminin de getirilmesiyle yaygınlaşmıştır. İkinci dünya savaşını izleyen yıllarda“kitle turizmi”nin dünya çapında önem kazandığı görülür. 1950'li yılların kitle turizmine, aynı zamanda insanların doğa ile ilişkilerine cevap verecek, programları gereği rekreasyonel, sosyal, kültürel ve sportif aktivitelere yer veren tatil köyleri hızla gelişmiştir. Turizmin tesisleri pîanîayıcıiarı ve işletmecileri için, kullanıcıların istekleri, ihtiyaçları doğrultusunda gelişen turizm tesisleri mekansal programlaması tatil köyü örneğinde ele alınarak, bir analitik inceleme yolu ile programlama yaklaşımı olarak ele alınmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde; endüstrileşmeyle beraber bugünkü turizm olgusunun ortaya çıkışı, kişileri turizm olayına katılmaya yönelten nedenler ve etkiler, boş zamanlan değerlendirme ihtiyacı, turizm hareketine hizmet eden konaklama tesislerinin neler olduğu açıklanmıştır. İkinci bölümde; tatil köylerinin bir konaklama biçimi olarak ortaya çıkması, tarihsel gelişimi, tatil köylerinde ana birimler ve ilişkileri, yerleşim düzenlemeleri, planlamayı etkileyen çevre verileri, önemli bir kullanıcı grubunu oluşturan yaşlı ve engellilerin turizm tesisleri tasarımındaki yeri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde; 1983 yılında yürürlüğe giren ve turizm tesislerinin tammlanyîa beraber istenen minimum şartlan, standartlan belirleyen turizm mevzuatında tatil köylerinin ne şekilde yer aldığını ve ne gibi belirlemeler yapıldığım, turizm işletmelerinin ve konaklama tesisleri genel niteliklerinin neler olduğu anlatılmaktadır.örneklerin incelendiği 4. bölümde, bu tatil köylerinin işletmelerinin özellikleri yerleşim planlan, ana fonksiyonun grupları arasındaki ilişkiler anlatılmakta, spor ve akîivite alanları, ana birimlerin yatak kapasitesi ile m2 bazında yapılan araştırmaları tablolar halinde sunulmaktadır. örnekler kendi işletme modelinden kaynaklanan mekan organizasyonuna yansıyan bazı verilerle“kendi modellerini”yaratmış olan Türkiye'deki tatil köylerinden Club Med, Robinson Club ve Sea Garden'dan seçilmiştir. Araştırma, seçilen örneklerin irdelenerek yeni tasarlanacak tatil köylerine yeni yaklaşımlar getirmeyi ve etkileyici faktörleri teorik bazda oluşturmayı içermektedir. Çalışmanın diğer bir yönü de inşaat ve kullanma izni alabilmeleri için turistik tesislerin taşımaları gereken asgari nitelikleri içeren Turizm Mevzuatında eksik görülen konuların belirlenmesi.
Özet (Çeviri)
Abstract This study is based upon the new approaches on the spatial programming of holiday resorts. When we look back, we see that labor has changed and that the need for vacations has come up with industrialism. People travel in groups and the tourism concept plays an important role in the economies of countries. It is a fact that there has been travelling and tourism through out time. The traveling possibilities that only a limited class was subject to expanded with the“annual vacations”that evolved for the workers within industrial and servitude sectors. Following the II. World War,“mass tourism”has become important across the world. As an answer to the mass tourism of the 1950's, holiday resorts that met the need to engage with nature and, as a result of their programs, offered recreational, social, cultural and sportive activities, rapidly developed. Tourism resorts that are developed accordingly to the users needs and requirements, are inspected in the holiday villages example, and is taken as an analytic study way and programming approach for tourism resort planners and managers. In the first unit of this study, the rise of the tourism concept with industrialism, the reasons and factors that urge people to anticipate in tourism acts, the need to evaluate free time, and the kinds of lodging resorts that serve the tourism act have been reviewed. In the second unit, the rise of holiday villages as a type of lodging resort, their historical background, the main units and their relations, and the place of the elderly and the handicapped within tourism resorts has been reviewed. The third unit consists of the place and determinations of holiday villages within the Tourism Regulations that were enforced in 1983 and that state the definitions andminimal standards of holiday resorts, and the general features of tourism managements and lodging resorts. In the fourth unit, where the examples are studied, the features of these holiday villages managements, the spatial planning, the main functioning groups and their relations, sports and activity centers, the bed capacity of the main units and the tables that feature the researches on meters squared basis is given. The examples have been taken from the Club Med, Robinson Club and Sea Garden that have adapted“their own models”in spatial organization of holiday villages in Turkey acting upon their original management models. The research includes in a theoratic basis, the new approaches and the effecting factors of new holiday villages by investigating the chosen examples. Another feature of the research is that it shows the characteristics that tourism resorts should have that aren't given in the minimal standards for construction and usage liscences stated in the Tourism Regulations.