Yataklı turizm tesislerinde izlenim yönetimi ve örgütsel sosyalizasyon arasındaki ilişkinin araştırılması ve istatiksel analizi
İmpression management in bed tourism facilities and research on the relationship between organizational socialization and statistical analysis
- Tez No: 506872
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT CELAL BARLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tarihin başlarından beri şirketler oluşturdukları işlerde başarılılar mı başarılı değiller mi? Bunu ölçmek amacıyla farklı performans ölçme yöntemleri denemişlerdir. En başlarda idareciler sadece ve parasal(finansal) ölçütleri kullanmalarına rağmen, son zamanlarda başarı ölçüm kriterlerine yeni bir yöntem daha katmışlardır; buda stratejik ölçüt kriteridir. Çalışmamızda yataklı turizm tesislerinde izlenim yönetimi ve örgütsel sosyalizasyon arasındaki ilişkinin araştırılması konu başlığı ile araştırmamız yapılmıştır. Birinci bölümde otel işletmelerinin tanımı, tarihi özellikleri, ikinci bölümde izlenim yönetimi, modelleri ve taktikleri üçüncü bölümde örgütsel sosyalizasyon ve performans kriterleri dördüncü bölümde ise analizlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Did they succeed in the jobs they creat companies sinca the beginning of history, did not succeed? They try different performance measurement methods in order to measure it. Most chief executives in the simple and austere monetary(financial) despite using criteria, have added more recently a new method to measure the success criteria; this is the strategic benchmark criteria. İn our studi İmperresion management in tourism fecilities and beds are made wiht our research inivestigated the topic of the reletionship between organizational socialization and provided with desciribet four sections. The defination in the hotel business, history, characteristicts in the first part, impiression management second part, organizational socialization and performance criterions, thirt part and forth section; place was given to analysis.