Bölücü elemanların ofislerde uygulanması ve mekana etkileri
Application methods of separation walls in the office and effects on the office
- Tez No: 128380
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
m ÖZET Yapılan bu araştırma da bölücü elemanların, malzeme türleri, uygulama yöntemleri araştırılmış ve buna dayalı olarak bölücü elemanların ofislerde kullanımının önemi ortaya konmuştur. Bölücü elemanlar 1950'li yıllardan itibaren ofis tasarımı ile beraber düşünülmeye başlanmış ve ilerleyen yıllarda bölücü duvarların ofis mekanlarında önemi ve işlevselliği artmıştır. Ofis tasarımlarında bölücü duvarlar mekanı oluşturmaya başladığında ise bölücü duvarların çok işlevli olması gerekliliği görülmüştür. Sadece mekan bölücü değil aynı zamanda demontabl olması, hafif olması, ses izolasyonu sağlaması, ateşe dayanımı, kablo kanalı görevi görmesi, su ve gaz tesisatının geçirilebilmesi gibi bir çok işlevi bünyesinde barındırmaktadır. Günümüz ofis mekanların da bölücü duvarların kullanılması gerekliliği taşıdığı bu özelliklerden kaynaklanmaktadır
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this research; materials, application methods and the importance of seperator panels in office design is conceived. Designing the office with the usage of seperators has began in 1950'ies, and the coming up years has proved in function and importance. Necessarily observed multifunctional seperators has been observed meanwhile the seperators began to define the space in office design. Not only seperation in space but also diverse functions such as demontability, light in weight, noise reduction, fire resistance, cable lanes, installation of water and gas pipes are systems. These are the main facts that make seperators necessary in todays office design.