Azotlu gübrelerin farklı seviyelerinin ayçiçeği bitkisinin verim ve kalite ögelerine etkileri
  1. Tez No: 6114
  2. Yazar: ŞENAY AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HAKERLERLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
-51- ÖZET Parklı seviyelerde -uygulanan azotlu gübrenin ayçi- ç eği bitkisinin verim ve bazı kalite öğelerine etkinliği, Azotlu gübre seviyelerinin ayçiçeği bitkisinin verim ve kimi kalite öğeleri üzerine, etkinliği iki yıl süren saksı vejetasyon denemeleri ile araştırılmış ve aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. 1- Azotlu gübrenin bitkinin verim komponentlerin- d en olan bitki boyuna, tabla çapma ve 1000 dane ağırlı ğına saksı koşullarında etkisi genel olarak arttırıcı yönde bulunmuştur. 2- Azotlu gübre saksılardan alman dane ve tabla verimine; birinci deneme yılının olgunlaşma ve hasat döneminde, ikinci deneme yılının ise bütün vejetasyon dönemlerinde önemli düzeyde arttırmıştır. 3- Azotlu gübrenin uygulanması ile genel olarak ayçiçeği bitkisinin kimi vejetatif ve generatif organla rındaki İo TSt fo P, fo K, foCa. miktarında artış izlenmiş, buna karşılık İo P miktarlarında ise bjz,sûjs&. olduğu sap tanmıştır. 4- Her iki deneme yılında da artan seviyelerde uygulanan azotlu gübrenin ayçiçeği bitkisinin kapsadığı % yağ miktarına önemli düzeyde azaltıcı yönde etkili olduğu bulunmuştur. 5- Artan seviyelerde uygulanan azotlu gübrenin ayçiçeği yağının kapsadığı yağ asitlerinin miktarına etkinliği de incelenmiş; bu gübre doymuş yağ asitlerin den palmitik ve stearik yağ asitlerinin miktarını etki lemediği, buna karşılık doymamış yağ asitlerinden oleik as itin miktarını önemli düzeyde arttırdığı ve linoleik asit miktarını azalttığı saptanmıştır.-52- 6- Azotlu gübre uygulaması ile önemli kalite unsur larından ve insan beslenmesinde önem taşıyan dane(iç kı sım) proteinin önemli düzeyde arttığı belirlenmiştir. 7- Azotlu gübre seviyelerinin uygulanması ile ay çiçeği danesinin kapsadığı $ kabuk, % iç oranlarının önemli düzeyde etkilenmediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-53- SÜHMAHY Effects of Different Nitrogen Levels on Yield and Yield Components of Sunflower Effects of different nitrogen levels on yield and quality aspects of sunflower were studied by pot experi ments conducted two years. The obtained results were as follows: 1- Nitrogen positively affected some of the yield components as plant height table diameter, and thousand grain weight. 2- Nitrogen affected the grain and table yield at ripening and harvest in the First year and all through out the vegetation period in the second year. 3- In general, by the application of nitrogen ÎT, K and Ca contents increased in some generative and vegetative organs of the plants where P decreased. 4- In both of the experimental years, nitrogen decreased the oil contents significantly. 5- Effects of increasing nitrogen levels on fatty acids were studied aswell. Palmitic and stearic.-.. satu rated fatty acid contents weren't influenced from the nitrogenous fertilization; on the other hand, oleic-acid increated and linoleic acid decreased. 6- Grain protein- contents an important aspect in the nutrition of mankind increased by different levels of nitrogenous fertilization. 7- The ratio of grain $ and kernel i° weren't affected.