Fiber optik kablonun santrallar arasında jonksiyon olarak kullanımı (Şanlıurfa iline ait F/O jonksiyon projesi)
- Tez No: 15454
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET EMİN YILDIZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 1991
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 56
Özet
II ÖZET Telekomünikasyon hizmetlerinin artmasından dolayı mevcut işletmedeki sistemler ve teknoloji yetersiz kalmaktadır. özel likle Transmisyon ortamı olarak metal iletkenlerin kullanılması kaliteyi düşürmekle beraber uzak mesaf elere gidilmesini engel lemektedir. Çağımızın teknolojisini yakalamak için telekomünikasyon da ISDN (International Servicing Dijital Network) şebekelerinin kurulması zaruri hale gelmiştir. Bu projede, ISDN şebekesine geçişin ilk adım olarak santral lar arası bağlantının Fiber Optik Kablo (FQC) ile yapıl ması anlatılarak bu konuda, Şanlıurfa ilinin santrallar arası jonksiyon: irtibatı projelendirilmiş ve gerekli hat teçhizatları (FOHT) tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Because of the increasing telecommunication services, systems of present management and technology become inadequate. Especially, by using metal conductors to be transmission medium, prevents to reach long-distances and decreases quality. For the catching of new-days technology, ISDM (Interna tional Servicing Digital Network) networks have to be constructed. In this project, at the transition to the ISDN network Fibre Optic Cables (FOC) must be used in interconnection between the exchanges is mensioned as afirst step this, -for the Şanlıurfa city, interconnections between the exchanges a.rs projected and needed fibre optic line terminal equipments (FQLTE) are selected.