Askeri amaçlı kamuflaj kumaşlarında kompozisyon farklılığı ve uygulanan terbiye işlemleri arasındaki ilişkinin araştırılması
A Study on the relations between the composition differences and the treatment processes on the camouflage fabric aimed for military usage
  1. Tez No: 128438
  2. Yazar: YAKUP VURUPALMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK TOPRAKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu çalışmada askeri amaçlı kamuflaj kumaşlara uygulanan genel bitim işlemlerinin kumaşların çeşitli mekanik özellikleri ve haslık değerlerine olan etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla hazırlanan farklı kompozisyondaki kamuflaj kumaşlara yumuşaklık, su iticilik ve güç tutuşurluk bitim işlemleri yapılarak işlem sonrası kumaşların kazandığı özellikler incelenmiş, böylece kumaş kompozisyonu ve terbiye işlemleri arasında ilişkilendirme yapılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde kamuflaj kavramı ile pamuk ve polyester elyafı hakkında bilgi verilmiştir. Bir sonraki aşamada ise yumuşatıcılık, su iticilik ve güç tutuşurluk kavramları üzerinde durularak kumaşlardaki uygulamaları açıklanmıştır. Son olarak, temin edilen 3/1 S Dimi dokulu % 100 pamuk kumaş, 4/1 saten dokulu % 50 pamuk %50 PES harman kompozisyonlu kumaş ile 3/1 S Dimi dokulu çözgüsü % 100 PES atkısı % 100 pamuk olan kumaşlara belirlenen yumuşatıcı, su iticilik ve güç tutuşurluk kimyasalları uygulanarak kumaşların mekanik ve haslık özellikleri ölçülerek aralarındaki ilişki araştırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER Kamuflaj, Su İticilik, Güç Tutuşurluk, Yumuşaklık, Pamuk, Poliester.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study has been aimed to investigate the effects of common textile finishing processes to the various mechanical properties and fastness of camouflage fabrics used for military purposes. Camouflage fabrics of different compositions were impregnated with softener, water-repellent and flame retardant agents and then the final properties of fabrics were measured to determine the relation between finishing process applied and the fabric compositions, At the first stage of the study some knowledge was given about the concept of camouflage, properties of cotton and polyester fibers. At the foregoing stage softening, water repelling, flame retarding aspects and their applications to fabrics have been studied. Finally, camouflage fabrics supplied for this study given below as; 1. 3/1 S Twill and %100 cotton composition, 2. 4/1 satin and 50 % PES and 50 % cotton composition 3. 3/1 S Twill and %100 PES at warp and %100 Cotton at weft were impregnated with softening, water repellency and flame retarding agents and after measuring the mechanical and fastness properties of these fabrics, it has been tried to correlate the results obtained experimentally and composition differences. KEYWORDS Camouflage, Water-repellency, Flame-retardency, Softening, Cotton, Polyester