Jigger boya makinelerinde kullanılan hız ve gerginlik kontrol sistemlerinin matematiksel analizi
Mathematical analysis of speed and tension control systems used in jigger dyeing machines
- Tez No: 128439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışmada jigger boyama makinelerinde kullanılan hız ve gerginlik kontrol sistemleri incelenmiştir. Jigger boyama makinelerinin genel özellikleri tanımlandıktan sonra, düzgün bir boyama işlemi için gerekli olan hız ve gerginlik kontrol yaklaşımları matematiksel ifadelerle açıklanmıştır. Endüstride yapılan ölçümler bu matematiksel ifadelerle karşılaştırılmış ve yorumlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER Jigger Boyama Makinesi, Hız kontrolü, Gerginlik Kontrolü
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the speed and tension control systems used in jigger dyeing machines are studied. After defining the general properties of jigger dyeing machines, the speed and tension control approaches which are necessary for the problem free dyeing process are explained mathematically. Measurements taken on jigger dyeing machines in industry are compared with theoretical findings and results are interpreted. KEYWORDS Jigger Dyeing Machine, Speed Control, Tension Control