The Effect of local mobile sources on air quality
Yerel hareketli kaynakların hava kalitesine etkisi
  1. Tez No: 12851
  2. Yazar: K. BANU GÖLE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. EROL ULUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, ODTÜ kampüsündeki yerel hareketli hava kirliliği kaynaklarının etkileri, atmosferdeki kurşun, duman ve parçacık konsantrasyonları ve egsozdan çıkan karbon monoksit ve hidrokarbon gazlarının 75 arabada ölçülmesi yoluyla araştırıldı. Ayrıca, CALINE-3 ve ISCST dağılım modelleri bilgisayarda çalıştırılarak karbon monoksit, hidrokarbon, kurşun ve partikül konsantrasyonları teorik olarak bulundu. Deneysel bulguların yorumları yapıldı ve istatistiksel korellasyonların yapılması denendi. Teorik bulgular, bu çalışma için uygun modelin bulunması amacıyla karşılaştırıldı. Hidrokarbon ve karbon monoksit kirleticilerinin egsoz emisyonları, arabaların yaşına karşı grafiksel olarak gösterildi. Deneysel kurşun, duman ve partikül konsantrasyonlarının birbirine ilişkileri araştırıldı. Anahtar Sözcükler; Haraketli Hava Kirleticileri, Partikül, Kurşun, Toplam Hidrokarbon, Karbon Monoksit, Dağılım Modellemesi Bilimdalı Sayısal Kodu; 615.02.01 ıı
Özet (Çeviri)
In this study the effect of mobile air pollutant sources within METU campus are investigated by measuring atmospheric lead, smoke and particulate concentrations; and exhaust carbon monoxide and hydrocarbon emissions of 75 cars. Also dispersion models of CALINE-3 and ISCST were run in computer to obtain the concentrations of carbon monoxide, hydrocarbons, lead and particulates, theoretically. The experimental findings were interpreted and statistical correlations are attempted. Theoretical findings are compared to find out which model is suitable for such a case. Exhaust emissions of hydrocarbons and carbon monoxide were represented graphically with respect to age of the car. Experimental lead, smoke and particulate concentrations were also interrelated. Key Words; Mobile Air Pollution, Particulates, Lead, Total Hydrocarbons, Carbon monoxide, Dispersion Modelling. Science Code; 615.02.01