Yirminci yüzyılda barınma kültürünün tüketim örüntüleri bağlamında değişimi
The Transformation of housing culture in the context of consumption patterns in the 20th century
  1. Tez No: 128562
  2. Yazar: FÜSUN ÇİZMECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Barınma kültürü, tarih boyunca mekansal anlamda organize edilmiş yaşam şekli olarak ele alınmıştır. Dolayısıyla mekan kurgulan ve planlama ilkeleri incelenmesi ile, barınma kültüründeki değişimin izini sürmek mümkün olmuştur. Ancak barınma Mltürünün değişimi incelenirken mekan kurgusu kadar, bireylerin gündelik yaşamlarını sürdürmelerine yön veren ve mekanı biçimlendiren konut donatılarının gelişimi de göz ardı edilmemelidir. Konut donatılarının ev yasanıma dahil olması belirli tüketim kalıplan aracılığı ile gerçekleşmiştir. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı; gelişmelerin öncülüğünü yapmış ve bu gelişmeleri daha sonra Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere ihraç etmiş olan Batı Avrupa ülkeleri ve Amerika üzerinden 20.yüzyılda barınma örünteleri değişimini, tüketim örüntüleri bağlanımda incelemek olmuştur. Modern ve postmodern barınma örüntüleri şeklinde iki ayrı bölümde incelenen çalışmanın içeriği, dönemsel olarak barınmama kültürünün gelişimi, bu gelişmelerin birim konut ölçeğinde mekan organizasyonuna etkileri ve konut donatılarının gelişiminin irdelenmesi sonucunda oluşturulmuştur. İki savaş arası dönem ve ü.dünya savaşı sonrası dönem olarak ele alman ilk bölümde banrınma kültüründeki değişim, tüketim örüntülerinin kitleselleşmesi üzerinden, ikinci bölümde ise kitleselleşen tüketim örüntülerinin çeşitlenmesi üzerinden anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Troughthout the history, housing culture has been considered as a spatially organized lifestyle. Hence, by studying the organization and the principles planning of spaces, the tracesof the transformation in housing culture could be followed. Nevertheless, while studying the transformation of housing culture, the evaluation of the equipment in the house itself that directed, in a sense, everyday lives of individuals and also gave form to the space, was taken into regard, too. The integration of equipment into the home life is realized trough certain consumption patterns. Thus, the objective of this research has been to examine the transformation of hosing culture troughout the 20th century in the context of consumption patterns by studying the experience of West European countries and the United States as the pioners of the developments in this field and then as exporters of these developments to the developing countries like Turkey. The content of this research has been examined in two main parts, namely modern and postmodern housing patterns which include studies on the periodical evaluation of housing culture, the effects of the developments on spatial oranization of a house unit, and the evaluation of equipment in housing. In the first chapter, discussing the interwar and postwar years of the World War n, the changesin housing culture has been studied through mass consumption patterns and, in the second chapter, through the variation of these patterns.