1:25.000 ölçekli kartografik vektör haritalardaki çizgisel yol detaylarının 1:50.000 ölçeğine destekli genelleştirilmesi
Computer aided generalization of linear transportation details in cartographic vector map from 1:25.000 to 1:50.000 scale
- Tez No: 128575
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Genelleştirme kavramının kapsamı, sayısal kartografya ve CBS'deki gelişmeler ile birlikte genişlemiştir. Bir işlem olarak genelleştirme, amaç ve ölçek tanımlamalarına göre, bazı mekansal verilere ya da mekansal verilerin grafik gösterimlerine uygulanan işlemler olarak kabul edilebilir. Başka bir ifade ile genelleştirme; ayrıntılı, büyük ölçekli mekansal veri kaynağından ya da setinden, istenen özelliklere uygun daha az ayrıntıya sahip, küçük ölçekli bir veri seti türetme işlemi olarak tanımlanabilir. CBS kapsamında ya da basılı haritaların üretimi için otomatik genelleştirme problemini çözmeye yönelik çoğu araştırma çabası, akademik ortamlarla sınırlı kalmıştır. Ancak son yıllarda, bazı harita üretim kurumları ve özel firmalar, otomatik ya da yan otomatik genelleştirme olanaklarını sağlamak için kaynak ayırmaya başlamıştır. Bu, gelecek yıllarda genelleştirmenin, coğrafi bilgi üretimi için işlevsel bir araç olacağına ilişkin uzmanların artan inancını göstermektedir. Uzmanlar ayrıca, CBS'nin tam kapasite kullanımının otomatik genelleştirmeye ilişkin fonksiyonlar mevcut olduğu taktirde gerçekleşebileceğini fark etmişlerdir (Başaraner, 2000). Bu tez kapsamında, Harita Genel Komutanlığında 1998 yılında üretimine başlanan 1:25.000 ölçekli Kartografik Vektör Harita' lardaki çizgisel yol detaylarına yönelik, 1:50.000 ölçekli harita üretimi prensip ve kurallarından yararlanarak, üretimde kullanılan Arc/Info CBS yazılımı ortamında, bilgisayar destekli bir genelleştirme sistemi geliştirmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, sayısal ortamda genelleştirme ve tarihsel gelişimi hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, McMaster ve Shea (1988) tarafından önerilen ve uygulamaya temel teşkil eden kavsamsal genelleştirme modeli hakkında kısa bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde kavramsal genelleştirme modeli ulaşım ağlarına uygulanmıştır. Beşinci bölümde ise, 1:25.000 ölçekli kartografik vektör haritadaki çizgisel yol detaylarının 1:50.000 ölçeğine bilgisayar destekli genelleştirmesine yönelik bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Otomatik genelleştirme, kartografik vektör harita, Arc/Info. xı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The extent of the generalization concept has widened with digital cartography and developments in Geographic Information Systems (GIS). Generalization, can be accepted like a process applied to spatial data or their graphic representation, according to scale and aim factors. In other words, generalization can be defined as:“producing small scale data set from detailed and large scale spatial data source”. For GIS or printed maps, efforts for solving the automatic generalization problem have been limited within academic environments. But, recent years, certain mapping corporations and associations have begun to provide sources for automatic or semi-automatic generalization. So, generalization will be a functional tool for the production of geographic information in the following years, according to specialists. Besides, specialists think that, whole capacity of GIS will be used if the automatic generalization's functions realised (Başaraner, 2000). In this thesis, main subject is developed a computer aided generalization system for 1 :50.000 scale, using Arc/Info, from linear transportation details in Cartographic Vector Map at 1 :25.000 scale, which have been producing at the General Command of Mapping, since 1998. In the second part, there is information about generalization in digital environment and its historical development. In the third part, there is also information about conceptual generalization model, developed by McMaster and Shea (1988). In the forth part, conceptual generalization model was applied to transportation networks. Finally, an application has been done using linear transportation details from 1:25.000 to 1:50.000 scale cartographic vector map. Keywords : Automatic generalization, cartographic vector map, Arc/Info. xn