Münhani yazı yerlerinin belirlenmesi ve belirlenen alanlara münhani yazılarının yarı otomatik olarak yazdırılması
Semi-automated placement of curved annotations inpre-identified map regions
  1. Tez No: 971110
  2. Yazar: BAŞAR CAFEROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERAY KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Ülkemizde küçük ve orta ölçekli topoğrafik haritaların üretiminden Harita Genel Müdürlüğü sorumludur. 2000'li yıllara kadar topoğrafik haritalar, deneyimli haritacılar tarafından analog yöntemler kullanılarak üretilmiştir. 2000'li yıllardan beri üretim sayısal ortamda gerçekleştirilmektedir. Sayısal üretime geçişi takiben hızlı teknolojik gelişme nedeniyle üretim sistemlerinin geliştirilmesine yönelik araştırmalar her geçen yıl artmıştır. Bu aralıkta çok sayıda uygulama geliştirilmiş, üretim kapasitesi artırılmış, zaman ve işçilikten tasarruf sağlanmıştır. Bu çalışmada 1:25.000 ölçekli topoğrafik vektör haritalarda kullanılan en önemli detaylardan birisi olan Münhani detaylarının üzerine atılacak Münhani yazılarının yerlerinin belirlenmesi ve belirlenen alanlara münhani yazıların yarı otomatik olarak yazdırılması için Arcpro programı altında yer alan ModelBuilder algoritma uygulaması kullanılarak veri algoritması yazılacak ve bu algoritmalar eşliğinde C#'da yarı otomatik münhani yazısı yerleştirme aracı geliştirilecektir. Bu uygulama ile haritalardaki yükseklik verilerinin daha sağlıklı okunması, üretim de yaşanan zaman kayıpları ve üretici kaynaklı hataların giderilmesi amaçlanmıştır. Uygulamada, Harita Genel Müdürlüğü tarafından üretilen 1:25.000 ölçekli kartografik vektör veriler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our country, the production of small- and medium-scale topographic maps is the responsibility of the General Directorate of Mapping. Until the 2000s, topographic maps were produced using analog methods by experienced cartographers. Since the 2000s, production has been carried out in a digital environment. Following the transition to digital production, research aimed at improving production systems has increased yearly due to rapid technological advancements. During this period, numerous applications have been developed, production capacity has been enhanced, and both time and labor savings have been achieved. In this study, a data algorithm will be developed using the ModelBuilder algorithm tool under the ArcPro program to determine the placement of contour labels, which are one of the most important details in 1:25,000-scale topographic vector maps, and to semi automatically place these contour labels in the designated areas. Based on these algorithms, a semi-automatic contour labeling tool will be developed in C#. This application aims to improve the readability of elevation data on maps, eliminate production-related time losses, and reduce producer-based errors. In the application, 1:25,000-scale cartographic vector data produced by the General Directorate of Mapping were used.