1:25 000 ölçekli kartografik vektör haritanın kalite kontrolü
Quali̇ty control of 1:25 000 scaled cartographi̇c vector map
  1. Tez No: 356976
  2. Yazar: TURGAY ÇAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZTUĞ BİLDİRİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzdeki kalkınma ve savunma ihtiyaçları, güncel sayısal veriye olan talebin hızla artmasına neden olmuştur. Gelişmiş ülkelerde harita üretim sorumluluğu bulunan kurumların bu ihtiyaçları hizmet alımıyla giderdiği ve sadece üretilecek ürünlerin standartlarını belirleme ve kalite kontrol işlerine yoğunlaştığı görülmektedir. Bu bağlamda ilk defa 2012 -2013 yılları arasında Harita Genel Komutanlığı tarafından yapılan hizmet alımında baskıya hazır hale getirilmiş bir kartografik vektör haritanın kontrolü yapılmıştır. Bu çalışma ile kartografik vektör haritanın kontrolünün nasıl yapılacağı tanımlanarak, süre ve personel açısından daha etkin ve az maliyetli bir kalite kontrol sistemi oluşturulmuştur. Bu sistemde yapılması planlanan kontroller paketler haline dönüştürülerek belirli istasyonlara bölünmüştür. Bazı kontroller için programlar yazılarak otomasyon sağlanmıştır. Kontrolün standart şekilde yapılabilmesi için iş akış çizelgelerinin oluşturulması, kontrol prensiplerinin ortaya konulması, kontrolde tespit edilen hataların raporlanması ve gerekli kontrol evraklarının versiyonlanarak arşivlenmesi işlemleri sırasıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca kurulan sistemin uygulaması yapılarak geri beslemeler alınmış ve sistemin iyileştirilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Requirements of defense and development today cause the rise of the demand for up-to-date digital data rapidly. In developed countries the national mapping agencies meet these requirements by outsourcing and only focus on the determination of the standards and the quality control of the products. In this respect, it is the first time the quality check of ready to print cartographic vector map, produced by outsourcing in 2012-2013 was carried out. In this study, it was described how to control cartographic vector map and how to create an efficient and low-cost quality control system optimizing time and human resources. In this system the planned controls was converted into packages within particular stations. Software development for some controls has provided automation. In order to make the controls in a standardized manner, generating the workflows, determining the principles of the control, reporting all the error during the control and achieving all the required control documents by versioning are executed in turn. Furthermore, implementation of this system has been done, feedbacks are taken and considered.