Çelik uzay kafes sistemlerin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi ve maliyet analizi
Parametric analysis of steel space frame structures and cost control
- Tez No: 128619
- Danışmanlar: PROF. DR. A. ZAFER ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Bu çalışmada, mesnetleme şartlan çubuk boylan ve yüklemeler özdeş tutulmaya çalışılarak iki doğrultulu dik (Bl), iki doğrultulu eğik (B2) ve çapraz iki doğrultulu sistemler, 30m, 42m ve 60m metre açıklıklar için SAP 2000 programı kullanılarak parametrik yaklaşımla analiz edilmiştir. Çalışmada amaç, hangi sitemin hangi açıklıklarda daha ekonomik sonuçlar verdiğinin araştırılmasıdır. Tüm sistemlerde mümkün olduğunca pratikte de kullanılacak kesit çeşitleri ve geometrileri kullanılmıştır. Çubuk boylan 6m standart boylarda üretilen borulardan fire vermemek amacıyla 3m seçilmiştir. Bunun için tüm sistemlerde kafes yüksekliği h= 2,121m seçilerek diagonel boylarının da 3m olması sağlanmıştır. Sadece iki doğrultulu çapraz sistemlerde alt başlık çubukları sistemin geometrik özellikleri nedeniyle 4,242m seçilmiştir. İki doğrultulu dik (Bl), iki doğrultulu çapraz (B3) sistemler dış kenarlarında 6m aralıklarla mesnetlenirler. İki doğrultulu eğik sistemlerde üst başlıklar dış kenarlarla 45° açı yaparlar. Bu sebeple çubuk boylan 3 m seçildiğinde üst başlıklar dış kenarları 4,242m ve katlarında keserler. Bu sistemlerde mesnetler, diğer sistemlerle mesnetleme şartlarım özdeş tutulabilmek amacıyla hem alt hem de üst başlıkta şaşırtılarak yerleştirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Çelik, Uzay, Kafeslerin, İncelenmesi, Maliyet ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, systems having bars placed as parallel,diagonal and crossed in two orthogonal directions (B1,B2 and B3 type respectively) with 30m, 42m and 60m span values are analaysed by SAP2000 programme. The aim of this parametric study is to determine the optimised steel weights for the these systems. It is tried to use convenient cross sections and system geometrices for design purposes. The bar lengths are selected as 3m not to waste the steel material. In order to fix the bar lengths to 3m, space frame height is selected as 2.121m in all systems. As an exception the length of the bottom booms of the B3 type systems are selected as 4,242m because of the geometric properties of the system. Systems Bl and B3 types have supports placed in 6m intervals on its sides. Top booms have 45° angles to its sides in B3 type systems. Therefore, top booms crosses the sides with 4.242m intervals in these systems because of the fixed bar lengths to 3m. Also, support coordinates shifted in top booms in these systems in order to have identical support conditions to the other systems. Keywords : Steel, Space, Frames, Analysis, Cost jo*