Elektronik doküman yönetim sistemi
Electronic document management system
- Tez No: 128644
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. GÖKHAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Günümüzde varolan şirketlerin çoğunun yıllık harcamalarının %30 ile %50'si kağıda dayalı günlük geri plan ofis operasyon masrafları için kullanılmaktadır. Yürütülen bu operasyonun en büyük parçasını kağıt üzerinde tutma masrafları ve dokümanların düzenli bir şekilde arşivlenmesi oluşturur. Doküman yönetim sistemlerinin başlıca amacı şirketleri kağıt masrafından kurtarmak, dokümanları elektronik ortamda tutarak bir düzen getirmek ve daha verimli bir şekilde kullanıma açmaktır. Doküman yönetim sistemleri bir çok doküman tipi için kullanılabilir. Ancak başlıca kullanım amacı faks ve tarayıcıdan geçirilmiş imaj dosyalandır. Doküman yönetim sistemleri bununla beraber tüm dokümanlar için bir depo görevi görebilir. PDF dosyalardan DOC word dosyalarına, Excel tipli dokümanlardan PPT uzantılı sunumlara kadar herşeyi içinde belirli bir mantıkla depolayabilir, verimli bir şekilde kullanıma açabilir. Vizyonu genişletecek olursak büyük bir kütüphaneyi PDF dosyalar şeklinde doküman yönetim sisteminde indekslemek mümkündür. Bir başka örnek vermek gerekirse, sistemi kullanan bir kullanıcı kendi görüntüsünü kaydettiği bir MPEG görüntü dosyasını bir başka arkadaşının iş listesine yollayabilir ve arkadaşı da bu MPEG dosyayı açarak izleyebilir. Tabii ki bu dosyanın WAV ses veya herhangi bir tipte dosya olması da mümkündür. Şu kaçınılmaz bir gerçektir ki, çağımız şirketleri bir doküman yönetim sistemine gereksinim duyarlar. Bu tezde tasarlanan sistem bu doküman yönetim sistemlerinden bir tanesidir. XII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today's firms spend %30-%50 of their annual budget on the operation of their daily works. The most expensive part of the operation is the money spent on the Document Management and Workflow. The main reason why Document Management System is defmately needed by firms is to get rid of spending that much money on paper by having documents on electronic environment. So firms can easily handle the workflow of their documents and make the best use of them. Document Management Systems can be used for many document types. But the main area of DMS usage is to store faxes and scanned images. Document Management Systems can also be a storage for all document types that the operating systems can handle on which DMS is running. From PDF files to DOC word files, from Excel file types to PPT presentation powerpoint documents, Document Management Systems can efficiently store every document types. If we enlarge the vision, a library with thousands of books can be indexed in Document Management Systems. As an another example, a user in the system can record his video and put this record into his friend's work list. His friend opens the video coming from his collegue and watches the video stream. Of course, this file can be a WAV file which records voices. All firms definitely need a Document Management System. The system designed in the thesis is one of these Document Management Systems. xin